Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův přešlap s nepodanou rukou? Nepamatuji podobný případ, říká Špaček

Donald Trump nechtěl před zástupem fotografů podat Merkelové ruku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump nechtěl před zástupem fotografů podat Merkelové ruku. | foto: Reuters

PRAHA Od té doby, co Donald Trump nastoupil do prezidentského úřadu, budí svou řečí těla rozporuplné reakce. Jeho specifické dominantní potřásání rukou, ironicky zvané „Trumpshake“, už se nejednou stalo terčem odborných analýz i vtípků na sociálních sítích. O to více je zarážející, že v momentu, kdy mu to v pátek německá kancléřka Angela Merkelová nabídla před přítomnými fotografy, ruku jí nepodal.

Patrně největší odezvu na „Trumpshake“ doposud přinesla návštěva japonského premiéra Shinza Abeho. Ten navštívil Bílý dům v únoru 2017. Tehdy při tiskové konferenci sevřel Trump Abeho ruku na celých 19 vteřin. Řada komentátorů upozorňovala na trapnost momentu. Podle přítomných fotografů bylo znát, že je Abemu takto dlouhé třesení rukou nepříjemné.

Podobné pozdvižení vyvolalo i páteční Trumpovo setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou, ale tentokrát z přesně opačného důvodu. Třebaže jí po příjezdu do Bílého domu uvítal podanou rukou, před shromážděnými fotografy po jednání v Oválné pracovně (tedy při stejné situaci jako s japonským premiérem) už gesto nezopakoval - ačkoliv ho k tomu vyzývali nejen přítomní novináři, ale i samotná Merkelová. Hlava USA ale její dotaz zcela ignorovala.

Americko-japonské spojenectví je základem míru a stability v tichomořské...
Setkání obou státníků sleduje celý svět.

„Z jeho strany to vypadá na demonstrativní chlad. Nepamatuji si žádný podobný případ,“ řekl pro server Lidovky.cz odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Podání ruky podle Ladislava Špačka patří k základům diplomatického jednání. „Merkelová sice situaci řešila s úsměvem, ale z Trumpovy strany to opravdu vypadá, že jí ruku podat nechtěl. Patrně chtěl symbolizovat, že mezi nimi nebude žádná vřelost. Naopak je tam mezi nimi určitá přehrada a mnoho nedořešeného,“ domnívá se Špaček.

„Podání ruky je bráno jako naprostá formalita. Ruce si podávají i lidé, kteří necítí nic společného. Trumpovo chování je zvláštní. V historii si nevybavuji žádný podobný případ. Státníci při společném fotografování obvykle handshake absolvují už kvůli novinářům,“ myslí si odborník na etiketu.

Ladislav Špaček

Ladislav Špaček

„Když dal Trump najevo takovu vřelost vůči japonskému premiérovi, tak alespoň formálně mohl tu ruku podat i Merkelové,“ doplňuje Špaček.

Zarážející je také fakt, že jindy si Trump s vysokými funkcionáři podává ruku velmi rád, je proslulý dominantním stiskem ruky. Během doby, co zastává svůj úřad, tím už stihl zaskočit třeba britskou premiérku Theresu Mayovou a škubnutím k sobě přitáhl i víceprezidenta Mika Pence či soudce Neila Gorsuche.

Trump: setkání s Merkelovou bylo skvělé

Trump přitom v sobotu na Twitteru označil své páteční setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou za „skvělé“, přestože jedním dechem Německu vyčetl, že dluží Severoatlantické alianci hromadu peněz a že Spojeným státům musí za obranu Německa platit víc.

Ve dvou na sebe navazujících tweetech poslaných z floridského letoviska v Palm Beach, kde tráví víkend, napsal, že navzdory „nepravdivým zprávám“ byla jeho schůzka s Merkelovou skvělá.

Nicméně zejména německá média v sobotních ohlasech konstatovala, že soudě podle výrazu obou politiků při fotografování a při tiskové konferenci to na vřelé přátelství mezi nimi příliš nevypadá.

Tomu nasvědčuje i jízlivá poznámka v druhé části Trumpova rozděleného tweetu, že Německo dluží Severoatlantické alianci „ohromné množství peněz“ a že by mělo za obranu poskytovanou Spojenými státy platit víc.

„Navzdory tomu, co jste slyšeli z nepravdivých zpráv, jsem měl s německou kancléřkou Angelou Merkelovou skvělou schůzku. Nicméně Německo dluží... (alianci) NATO ohromné množství peněz & Spojené státy musejí být placeny víc za silnou a velmi drahou obranu, kterou poskytují Německu!“ napsal Trump.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!