7. března 2018 7:59, aktualizováno  8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův ekonomický poradce Cohn rezignoval. Zřejmě kvůli chystanému clu na ocel a hliník

Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn oznámil svou rezignaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn oznámil svou rezignaci. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn rezignoval na svou funkci. Přesný datum jeho odchodu z Bílého domu zatím není jasný, podle úřadu prezidenta USA ale zůstane ještě několik týdnů. Cohn v prohlášení označil možnost sloužit své zemi za čest, Trump mu za jeho službu poděkoval. Šéf amerických tajných služeb Dan Coats zároveň středu oznámil, že se Bílý dům snaží předcházet možným ruským snahám o ovlivnění kampaně před podzimními kongresovými volbami.

Cohnova rezignace prý souvisí s jeho odporem k prezidentovu plánu na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Cohn se stal ředitelem Národní ekonomické rady (NEC) v lednu loňského roku. Vystřídal tehdy Jeffa Zientse, který byl posledním hlavním ekonomickým poradcem prezidenta Baracka Obamy.

Před nástupem do funkce v Bílém domě byl nyní 57letý Cohn prezidentem investiční banky Goldman Sachs. Před časem se o něm jistou dobu spekulovalo jako o možném nástupci Janet Yellenové v čele centrální banky, nakonec se jím ale stal Jerome Powell.

„Bylo mi ctí sloužit své zemi a podílet se na prorůstových hospodářských opatřeních ve prospěch amerického lidu, obzvlášť schválení historické daňové reformy,“ uvedl v prohlášení Cohn, který byl hlavním strůjcem daňové reformy, již na konci loňského roku podepsal prezident Trump. Daňové změny, které začaly platit od ledna, byly nejrozsáhlejší od dob prezidenta Ronalda Reagana, který vládl v 80. letech.

„Děkuji mu za jeho oddanou službu americkému lidu,“ uvedl Trump v prohlášení zaslaném listu The New York Times. „Gary odvedl mimořádnou práci při řízení naší agendy,“ sdělil prezident. Cohna pak označil za člověka se vzácným nadáním.

Na Twitteru později uvedl, že o Cohnově nástupci rozhodne již brzy. „Na tu práci čeká spousta lidí - vyberu moudře!“ napsal prezident. Mezi favority na funkci jsou ředitel Národní obchodní rady (NTC) Peter Navarro a konzervativní komentátor Larry Kudlow.

07.března 2018 v 01:49, příspěvek archivován: 07.března 2018 v 08:08

Will be making a decision soon on the appointment of new Chief Economic Advisor. Many people wanting the job - will choose wisely!

Důvod Cohnova odchodu ani on, ani Bílý dům nesdělili. Podle světových agentur je ale dosavadní předseda NEC považován za odpůrce protekcionismu, a jeho odchod z Trumpovy administrativy tak může souviset s plánem amerického prezidenta uvalit clo na dovoz oceli a hliníku.

Cohnův odchod z Bílého domu lze vnímat jako znamení, že se Trump nehodlá svého plánu na zavedení cel vzdát. Absence zastánce volného obchodu v prezidentově týmu by se podle ní mohla projevit mimo jiné i při vyjednávání o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem.

Několik hodin před oznámením Cohnovy rezignace se Trump na twitteru ohradil proti tomu, že by v jeho úřadu byl kvůli častým personálním změnám zmatek. „Nové příběhy falešného zpravodajství jsou o tom, že v Bílém domě je CHAOS. Chyba! Lidé vždy přicházejí a odcházejí a já vždy důrazně trvám na dialogu, než učiním konečné rozhodnutí,“ napsal prezident s tím, že jak se snaží o dokonalost, odejdou v budoucnu z úřadu další lidé. Dodal také, že místo chaosu pulzuje Bílým domem mimořádná energie.

Bílý dům chce bránit ruskému zásahu do podzimních voleb

Šéf amerických tajných služeb Dan Coats zároveň ve středu oznámil, že se Bílý dům aktivně snaží předcházet možným ruským snahám o ovlivnění kampaně před podzimními kongresovými volbami. Sám Trump řekl, že Bílý dům možné hrozby podrobně studuje.

„Bílý dům je aktivně zapojen,“ řekl podle Coats během slyšení v senátním výboru pro ozbrojené složky. „Přikládají tomu vysokou prioritu.“ Coats stejně jako před ním další šéfové zpravodajských služeb řekl, že očekává zvýšené ruské aktivity směrem k listopadovým volbám. Dosud však podle něho nebyly k vidění „důkazy masivní snahy“ Ruska o předvolební manipulace.

Trump vytrvale odmítá, že by Rusové ovlivnili rozhodování voličů v předloňských prezidentských volbách, v nichž nečekaně porazil demokratku Hillary Clintonovou. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller stále zkoumá údajné vazby tehdejšího Trumpova volebního týmu na lidi blízké Kremlu.

„Zakročíme proti čemukoliv, co udělají,“ řekl Trump

Prezident ve středu prohlásil, že jeho úřad bude bránit jakékoli snaze o ovlivnění letošních voleb. „Provádíme velmi, velmi podrobnou studii,“ řekl Trump s tím, že ze závěrů této studie Bílý dům připraví strategii pro ochranu podzimních voleb před možnými manipulacemi.

„Zakročíme proti čemukoli, co udělají, zakročíme velmi silně,“ dodal Trump. Listopadové volby budou klíčové pro poměr sil v Kongresu pro druhou polovinu Trumpova prezidentského mandátu. Jeho republikáni zatím ovládají obě komory zákonodárného sboru, demokraté si i s ohledem na malou prezidentovu oblibu činí zálusk na zisk většiny alespoň v jedné z nich.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!