Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trumpův kandidát na soudce Kavanaugh čelí dalšímu obvinění ze sexuálního násilí z 80. let

Svět

  19:00
Washington - Americký právník Michael Avenatti ve středu na twitteru zveřejnil jméno další ženy, která viní kandidáta Bílého domu na soudce nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálního přečinu. Julia Swetnicková je už třetí ženou, která nyní 53letého Kavanaugha obvinila se sexuálního násilí. Před právním výborem amerického Senátu budou ve čtvrtek vypovídat Kavanaugh a Christina Blaseyová Fordová, která ho obvinila z pokusu o znásilnění v roce 1982. Kavanaugh hodlá podle agentury Reuters obvinění Fordové v Senátu odmítnout. Lídr demokratů v Senátu ve středu Kavanaugha vyzval, aby svou kandidaturu stáhl.

Brett Kavanaugh. foto: ČTK

Napjatě očekávané výpovědi Kavanaugha a Blaseyové Fordové před právním výborem amerického Senátu bude ve čtvrtek řídit arizonská prokurátorka Rachel Mitchellová, oznámila americká média.

Bílý dům organizuje ‚agresivní obranu‘ na podporu Kavanaugha. Z obtěžování ho viní už druhá žena

Senátní lídr demokratů Chuck Schumer ve středu Kavanaugha vyzval, aby svou kandidaturu ve světle obvinění stáhl, a pokud tak neučiní, mělo by jakékoli hlasování Senátu o Kavanaughovi následovat až po vyšetřování FBI. „Pokud budou naši republikánští kolegové pokračovat bez vyšetřování, byl by to výsměch cti nejvyššího soudu a naší země,“ prohlásil Schumer.

Kandidát Bílého domu na soudce nejvyššího soudu a oběť jeho údajného sexuálního útoku mají senátorům předložit své verze incidentu, který by mohl zmařit vyhlídky Kavanaugha na lákavý kariérní postup. Fordová chce údajně senátorům na podporu svého tvrzení předložit čtyři místopřísežná prohlášení.

27.srpna 2018 v 19:29, příspěvek archivován: 26.září 2018 v 19:01

Below is an updated summary of where I stand on over 20 key issues. This is not an exhaustive list; more positions and details will follow. I am pleased to report that I still have not had to take a poll or hire a political consultant to tell me what to say or what to believe. https://t.co/51F9zF88OG

Kavanaugh senátnímu výboru řekne, že „nikdy neudělal nic ani zdánlivě podobného“ tvrzením Fordové, která „kategoricky a jednoznačně“ odmítá. Vyplývá to podle agentury Reuters z jeho připravené výpovědi.

Kavanaugh údajně označí další tvrzení o sexuálních prohřešcích namířená proti němu za „ryzí a obyčejné pomluvy na poslední chvíli“. Nenechá se prý zastrašit ke stažení své nominace. Kavanaugh má rovněž prohlásit, že nikdy na nikoho sexuálně nezaútočil. Připouští však, ale že ti, kteří hovoří o sexuálních přečinech, si zaslouží být vyslyšeni.

Mezitím ve středu právník Avenatti oznámil, že senátnímu výboru předal místopřísežné prohlášení své klientky Julie Swetnickové. Avenatti rovněž zveřejnil e-mail, který zaslal senátnímu výboru, prohlášení ženy a její fotografii. Swetnicková Kavanaugha viní z účasti na hromadných znásilněních, přičemž při jednom z nich v roce 1982 byla sama obětí. Údajně byla pod vlivem drogy, kterou jí někdo dal do pití. Nové obvinění odmítl jak Kavanaugh, tak i prezident Donald Trump, jenž soudce nominuje.

„Je odvážná, statečná a čestná. Prosíme o respektování soukromí jí a její rodiny,“ napsal advokát. V dalším tweetu žádá, aby tvrzení jeho klientky vyšetřila FBI. „Za žádných okolností by Brett Kavanaugh neměl být potvrzen, dokud nebude vyšetřování úplné a uzavřené,“ naléhá Avenatti.

26.září 2018 v 16:44, příspěvek archivován: 26.září 2018 v 18:19

Here is a picture of my client Julie Swetnick. She is courageous, brave and honest. We ask that her privacy and that of her family be respected. https://t.co/auuSeHm5s0

Konzervativní soudce, který má podporu prezidenta Donalda Trumpa, se údajně pokusil na střední škole v roce 1982 znásilnit také Fordovou. V té době mladíkovi ještě nebylo 18 roků. Výslech v Senátu, s nímž Fordová po dlouhém váhání a vyjednávání souhlasila, má vnést do okolností dávné události jasno. Hned v pátek by pak měl právní výbor hlasovat o svém doporučení pro senátní plénum, které o Kavanaughovi s konečnou platností rozhodne.

Protože mezi republikány v právním výboru není žádná žena, rozhodl se šéf výboru Chuck Grassley povolat vzhledem k citlivé povaze problému Mitchellovou, která má jednání řídit.

Fordová chce podle středeční informace listu USA Today senátorům předat místopřísežná prohlášení svého manžela a tří dalších svědků o tom, že o útoku Kavanaugha hovořila na veřejnosti dávno před jeho červencovou nominací do nejvyššího soudu. Chce tak vyvrátit podezření, že o incidentu začala účelově mluvit až těsně před senátní schvalovací procedurou, aby Kavanaugha poškodila. Fordová údajně o svém napadení opakovaně mluvila v letech 2012 až 2017.

Kavanaughův životopis je ve středu pod drobnohledem amerických médií. Server Politico zveřejnil informace o údajných Kavanaughových opileckých eskapádách v době studií, list The New York Times popsal jeho středoškolské a univerzitní období slovy „samý fotbal, spousta pití a mejdany na pláži“.

Kauzu podle AP začali komentovat i někteří Kavanaughovi spolužáci z osudné doby, kteří dosud mlčeli. Spolužák na Yaleově univerzitě James Roche tvrdí, že Kavanaugh byl v době studií „známý opilec“, který býval agresivní.

Rocheova slova se týkají období, kdy se Kavanaugh údajně dopustil dalšího prohřešku, z něhož jej nedávno obvinila Deborah Ramirezová. Kavanaugh se 

podle ní na kolejním večírku obnažoval, o incidentu je ochotna poskytnout agentům FBI výpověď pod přísahou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!