25. září 2018 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Trumpův projev byl absurdní, měl by znovu začít dialog‘, prohlásil íránský prezident Rúhání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Íránský prezident Rúhání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský prezident Rúhání. | foto: Reuters

New York Úterní projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž šéf Bílého domu v OSN tvrdě kritizoval Írán a vyzýval k jeho izolaci, byl absurdní, prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání. Politika USA vůči Íránu je špatná od samého začátku, dodal ve svém proslovu Rúhání, který hovořil několik hodin po svém americkém protějšku. Kritizoval „nezákonné a jednostranné“ americké sankce vůči Íránu a uvedl, že nikdo nemůže být donucen k dialogu silou. Washington vyzval k návratu k jednacímu stolu.

USA by se podle Rúháního měly vrátit k jednáním o mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu v Radě bezpečnosti OSN.

Trump v květnu oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Teherán a Washington si od té doby opět vyměňují ostrá slova.

„Náš návrh je jasný: závazek za závazek, porušení za porušení, hrozba za hrozbu, krok za krok, namísto rozhovor za rozhovor,“ uvedl v úterý Rúhání během všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN, která v úterý začala v New Yorku. „Írán říká jasně: žádná válka, žádné sankce, žádné výhrůžky, žádné šikanování, jen činy na základě práva a plnění závazků,“ dodal íránský prezident.

USA vyzval k návratu k jednacímu stolu. „Na to není potřeba společná fotografie,“ dodal s tím, že on sám za začátek dialogu považuje už své úterní vystoupení v OSN.

Světové tiskové agentury mezitím zveřejnily úryvek z chystaného projevu Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona. V něm Bolton, jenž je ve vztahu k Íránu považován za „jestřába“, hovoří o „vražedném (íránském) režimu a jeho podporovatelích“. Pokud íránský režim nezmění své chování, bude podle Boltona čelit významným důsledkům. „Říkám jasně: Sledujeme vás a půjdeme po vás.“

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz