4. června 2013 11:36, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Den pátý. Turecké nepokoje pokračují, mají už druhou oběť

Slzný plyn přímo do tváře. Protesty proti kácení stromů v centru Istanbulu se přelily v protivádní nepokoje. Snímek je z 28. 5. 2013.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slzný plyn přímo do tváře. Protesty proti kácení stromů v centru Istanbulu se přelily v protivádní nepokoje. Snímek je z 28. 5. 2013. | foto: Reuters

ANKARA/ISTANBUL  Turecké protivládní demonstrace pokračují už pátým dnem. Podle televize NTV na jihu země zemřel dvaadvacetiletý muž na následky střelby. Od začátku protestů je to už druhá oběť.

Podle agentury Reuters i v úterý vyrazily do ulic tisíce demonstrantů. Napětí se snažil zmírnit turecký vicepremiér, který se omluvil za nepřiměřenou reakci policie při protestu aktivistů v Istanbulu. Ta před pěti dny nastartovala vlnu nepokojů, která se z tureckého největšího města přelila do více než poloviny tureckých provincií.

V pondělí pořádkové síly použily slzný plyn proti demonstrantům v Istanbulu i Ankaře, kde protesty proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho islámské Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) trvaly do pozdní pondělní noci. Demonstranti to opláceli házením kamenů po policistech. Protesty se konají i v mnoha dalších tureckých městech.

Erdogan: Nepokoje jsou dílem zahraničních radikálů

Už v pondělí bylo v souvislosti s demonstracemi hlášeno první úmrtí. Dvacetiletý Mehmet Ayvalitas zemřel poté, co do skupiny demonstrantů v Istanbulu najel vůz taxi.

Nejdříve poklidné protesty vypukly minulý týden na istanbulském Taksimském náměstí, původně kvůli plánu pokácet stromy v tamním parku, kde se chystá kontroverzní developerský projekt. Pořádkové síly demonstrace tvrdě potlačují, což už kritizovaly například i Spojené státy.

Dva tisíce zraněných
Podle nevládních organizací a místních lékařů, které citovala agentura AFP, během pětidenních protestů utrpělo zranění jen v Istanbulu a v Ankaře přes dva tisíce lidí. Vládní mluvčí dnes uvedl, že v celém Turecku je od začátku demonstrací hlášeno 300 zraněných.

Reuters, Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?