Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turecko chce po sestřelení Su-24 komunikační kanál s Moskvou

Vladimír Putin

  10:28
ANKARA - Turecko navrhuje vytvořit vojenský komunikační kanál s Moskvou, aby se v budoucnu předešlo podobným incidentům, jakým bylo nedávné sestřelení ruského bombardéru na turecko-syrském pomezí. V úterý k tomu podle agentury Reuters vyzval turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu promluvil o sestřeleném ruském letadle. foto: APČTK

Vztahy Moskvy a Ankary se po listopadové události vyhrotily. Zatímco Rusko tvrdí, že turecká armáda zničila ruský letoun nad syrským územím, Turecko prohlašuje, že incident se odehrál v jeho vzdušném prostoru.

SESTŘELENÍ SU-24

Davutoglu na úterní tiskové konferenci také prohlásil, že Turecko bude pokračovat v úsilí vytlačit bojovníky radikálního hnutí Islámský stát z pohraničních oblastí na syrské straně společné hranice.

V této oblasti, tedy na syrské straně turecko-syrského pomezí, působí i ruské vojenské letectvo. V uplynulých týdnech Ankara obvinila Moskvu, že její letadla několikrát narušila turecký vzdušný prostor. Napětí na hranicích vyvrcholilo před dvěma týdny, kdy turecká armáda sestřelila ruský bombardér Su-24. Ankara tvrdí, že dvoučlennou posádku stroje opakovaně varovala, Moskva kontakt popírá.

V pondělí ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že sestřelení letounu mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy od Islámského státu do Turecka. Putinův turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan toto tvrzení označil za pomluvu.

Autor: