Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: V Istanbulu vzplála Atatürkova oblíbená restaurace, oheň zasáhl i bazar

Svět

  21:45
Znamý Egyptský bazar v Istanbulu ve středu zasáhl požár. Plameny se začaly šířit z komína více než sto let staré restaurace Pandeli, do které kdysi chodil i zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk. Po střeše se pak rozšířily i na samotný bazar. Hasičům se však oheň podařilo uhasit dřív, než turisty oblíbené místo stihlo utrpět větší škody.

Požár vypukl kolem desáté dopolední místního času na historickém bazaru Mısır Çarşısı ve čtvrti Eminonü, který je známý také pod názvem Bazar s kořením (anglicky Spice bazaar). Příčina dosud není známá, píše portál Sözcü s tím, že plameny vyšlehly z komína restaurace Pandeli.

Ta sídlí na okraji bazaru a je více než 123 let stará. Atatürk ji rád navštěvoval v době své vojenské služby. Podnik založil turecký Řek Pandeli a podle legendy měl pochopení pro chudé členy armády. Když měl mladý Mustafa zrovna hlouběji do kapsy, řekl mu jen: „To nevadí, zaplatíš mi na začátku příštího měsíce“. „A právě proto mám toho muže tak rád,“ řekl pak prý Atatürk už jako prezident, když chtěl zaplatit za večeři a Pandeli to zase odložil na příště.

Požár na místě na krátko způsobil paniku, nejdřív se ho navíc pokusili uhasit sami zaměstnanci restaurace. Když se však oheň rozšířil i na střechu budovy, přivolali hasiče. Ti s ním bojovali ze žebříků přistavených ze tří stran a brzy jej zlikvidovali. Kromě tří pracovníků z Pandeli, kteří se nadýchali kouře a byli ošetřeni na místě, nikdo neutrpěl zranění.

Hlavní vchod bazaru byl poté uzavřen, střechu pak začali ochlazovat, dodává turecký list. Starosta městské části Fatih Mehmet Ergün Turan vyrazil obhlédnout situaci a novinářům řekl, že oheň žádné významnější škody nezpůsobil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!