Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vyhrál Erdogan volby? Opozice tomu nevěří, druhé kolo je skoro jisté

Příznivci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Istanbulu napjatě sledují průběžné výsledky voleb. (14. května 2023) foto: Profimedia.cz

Turci sečetli už téměř všechny hlasy voličů v parlamentních a prezidentských volbách, zbývají necelá čtyři procenta. Zatím vede dosavadní hlava státu Recep Tayyip Erdogan, ale zřejmě nezískal víc než 50 procent. To znamená, že druhé kolo voleb už je téměř jisté. Erdoganův sok Kemal Kiliçdaroglu má podle agentury Anadolu přes 44 procent. Opozice výsledkům nevěří.
  9:19aktualizováno  15. května 1:11

V 0:45 SELČ bylo podle dat agentury Anadolu sečteno přes 96 procent hlasů. Stále vede stávající prezident Erdogan, ale už jen se ziskem 49,4 procenta. Kiliçdaroglu má 44,9 procenta hlasů a třetí kandidát Sinan Ogan 5,3 procenta.

Opozice však tvrdí, že se agentuře nedá věřit a že její interní data ukazují opačný výsledek. Mluví o 51,5 procenta hlasů pro Kiliçdaroglua. Agentura ANKA, kterou citují opoziční média, ukazuje, že je sečteno 99 procent hlasů. I podle ní však Erdogan dostal 49,25 procenta hlasů a Kiliçdaroglu 45 procenta.

Novinář portálu Ragip Soylu také popsal, proč se mohou výsledky obou agentur lišit. Podle něj ANKA čerpá z výsledků zjištěných přímo ve volebních místnostech. Volební lístky se však později dávají do pytlů a vezou do hlavní volební centrály, kde je znovu sečtou a zapíšou do systému.

Z toho pak data čerpá Anadolu, píše Soylu s tím, že i proto je normální, že je počet sečtených hlasů uváděn nižší – mnozí komisaři v době zveřejňování výsledků ještě čekali, až se dostanou na řadu.

Státní agentura Anadolu poskytuje informace o sčítání hlasů všem tureckým médiím, v roce 2019 na ni však padl stín poté, co až se zpožděním zveřejnila posledních pár procent hlasů v regionálních volbách. Podle vítězné opozice to byl záměr, podle Anadolu jen důsledek sporů mezi stranami a podaných stížností. Pro MEE agentura uvedla, že si letos chce znovu získat důvěru.

Stále se čeká na prohlášení nejvyššího volebního orgánu YSK. Podle agentury AP úřad uvedl, že poskytuje údaje o sčítání stranám, oficiálně se vyjádří, až bude sčítání dokončeno. Podle stanice BBC by se tak mohlo stát během několika hodin.

Hlasy se sčítají rovněž i u parlamentních voleb. V těch zatím podle Anadolu vede Erdoganova Strana rozvoje a spravedlnosti (AKP) s 35,5 procenta, Kiliçdarogluova Republikánská lidová strana (CHP) má nyní 25 procent. Strany kandidovaly sdružené do aliancí. Z tohoto pohledu vede vládní Lidová aliance, opoziční Národní aliance je druhá.

„Volební proces byl v celé naší zemi ukončen způsobem odpovídajícím naší demokracii. Nyní, jako vždy, nastal čas pevně chránit volební urny. Chraňte i nadále vůli našeho národa až do konečného vyhlášení výsledků!“ napsal po skončení voleb Erdogan. Ve chvíli, kdy bylo sečteno 80 procent, prohlásil, že poklidný průběh voleb je „výrazem demokratické vyspělosti Turecka“.

„Ukvapené vyhlášení výsledků by bylo uzurpací národní vůle,“ dodal prezident. Ten od začátku průběžného sčítání vedl. Jeho náskok však stále klesal a zhruba při 89 procentech sečtených hlasů spadl pod 50 procent. A to znamená, že se za dva týdny bude konat druhé kolo voleb.

Příznivci Republikánské lidové strany (CHP) se sešli před jejím sídlem v Ankaře, aby společně sledovali sčítání hlasů v prezidentských a parlamentních volbách. (14. května 2023)

„Máme náskok,“ napsal naopak v průběhu sčítání Kiliçdaroglu s odkazem na údajné interní výsledky voleb. I on apeloval na „hrdiny demokracie“, aby za žádných okolností neopouštěli volební místnosti, „dokud nebude doručen poslední podepsaný protokol z volební urny“. „Uvidíte, že to bude stát za vaši únavu,“ dodal Kiliçdaroglu. Prohlásil, že „se navrátí demokracie do Turecka“.

Účast ve volbách podle prvních údajů dosáhla 88 procent. V Turecku je volební účast tradičně vysoká a nezřídka dosahuje 80 i více procent. Totéž se očekávalo i nyní, kdy se rozhoduje o Erdoganově dalším osudu. V Turecku je na 64 milionů registrovaných voličů. Volební úřad YSK oproti původním předpokladům zrušil zákaz zveřejňování odhadů a prvních výsledků už v 5:30 SELČ.

V zemi je o hodinu víc než v Česku, volby tak odstartovaly v neděli v osm ráno tamního času. Podle portálu Middle East Eye (MEE) se před mnoha školami a úřady, kde se volby konaly, tvořily dlouhé fronty. Nikomu se však údajně dveře před nosem nezavřely, čekající ještě i po páté hodině tamního času mohli odvolit. Během voleb byl zakázán prodej alkoholu a restaurace musely zůstat zavřené.

Jeden z komisařů agentuře Reuters prozradil, že senioři mají u voleb přednost. Každý, komu už bylo pětasedmdesát, tak mohl jít rovnou za plentu. „Proto říkám kolegům, aby se nebáli ptát žen na jejich věk,“ dodal s úsměvem.

Před jedenáctou dopoledne SELČ už měli odvoleno Kiliçdaroglu, starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu či šéfka spřízněné Strany dobra Meral Akşenerová, ale i samotný prezident. Ten si i se svou ženou Emine a jedním z vnuků vystál frontu před volební místností. Během čekání svého vnuka plácl po tváři, předtím rozdával dětem peníze.

Po vhození hlasu do urny ještě poskytl rozhovor agentuře Anadolu a televizi TRT, v němž mluvil o síle turecké demokracie i volbách v oblastech zasažených zemětřesením. Tam lidé mohli volit v improvizovaně přistavených kontejnerech. Přesto se ne všichni k volbám dostali a i z obav, jak to úřady na jihu země zvládnou, se po otřesech spekulovalo o odložení voleb. To se nakonec nestalo.

Na prezidenta venku čekal hlouček příznivců, kteří v ustáleném rytmu provolávali jeho jméno, když vyšel ven. V obklopení fanoušků byl ostatně i Kiliçdaroglu. „Všem nám chyběla demokracie, chyběla nám pospolitost. Dá-li Bůh, uvidíte, že do naší země přijde jaro a bude tu vždy s námi,“ řekl Erdoganův rival s odkazem na svůj volební slogan slibující návrat jara.

Podvody na jihu?

Turecký úřad YSK uvedl, že se volby obešly bez problémů. Například podle předsedkyně CHP v Istanbulu Canan Kaftanciogluové se však u istanbulských volebních místností staly ojedinělé incidenty. A na sociálních sítích kolují videa z vesnice Minare na jihu země, v němž volební komisaři „volí“ Erdogana.

Podle poslance opoziční CHP Oğuze Kaana Salıcıho také zbili jejich komisaře a guvernér provincie Şanliurfa ani velitel policie prý nebyli k zastižení. Pravost přiloženého videa není možné ověřit, nicméně jen na Twitteru je i několik dalších, kde se pokoušejí falšovat výsledky ve prospěch současného prezidenta. Jak tyto případy dopadly, není jasné.

Kromě toho deník Cumhuriyet informuje i o dalších incidentech z jihu Turecka. Podle něj si člen kurdské Lidově demokratické strany (HDP) postěžoval, že členové Erdoganovy Strany rozvoje a spravedlnosti (AKP) „nechali lidi hlasovat otevřeně za přítomnosti četníků“. A když příbuzní nejmenovaného kandidáta za AKP chtěli hlasovat hromadně a opoziční komisaři se tomu pokusili zabránit, strhla se bitka a dva lidé byli zraněni.

Video, kde komisaři značkují hlasovací lístky a dávají hlas Erdoganovi:

V otřesy zasažené provincii Diyarbakir někteří voliči médiím řekli, že hlasovali pro opozici, další však dali hlas Erdoganovi. „Země potřebuje změnu,“ řekl šestadvacetiletý Nuri Can. Kiliçdaroglua volil kvůli hospodářské krizi, se kterou se Turecko potýká. „Po volbách bude za dveřmi opět ekonomická krize, takže jsem chtěl změnu,“ dodal.

Jedenapadesátiletý Hayati Arslan dal svůj hlas současnému prezidentovi. „Ekonomická situace země není dobrá, ale stále věřím, že Erdogan tuto situaci napraví. Prestiž Turecka v zahraničí s Erdoganem výrazně stoupla a já si přeji, aby to pokračovalo,“ uvedl.

Erdogan už v sobotu vyzval volební komisaře, aby začali svůj den brzy a byli u volebních místností nejpozději v 6:30. „Kolegové z volebních místností, dobře víte, že volební urna je čest a volby se vyhrávají u volební urny,“ napsal na Twitteru. „Přeji každému z vás, aby se vám ve volebních místnostech dobře pracovalo. Ať nám Alláh pomáhá a je nám nakloněn,“ napsal.

Jeden u Atatürka, druhý v mešitě

Oba hlavní kandidáti v sobotu večer symbolicky zakončili svou kampaň. Zatímco prezident se přišel pomodlit do mešity Hagia Sophia v Istanbulu, jež se z chrámu ve svatostánek proměnila za jeho vlády, Kiliçdaroglu navštívil Atatürkovo mauzoleum v Ankaře a nechal tam květiny.

Erdogan pátečním příspěvkem na Twitteru podle některých komentářů vyvolal obavy o pokojné předání moci v případě výhry Kiliçdaroglua. „Pokud to bude nutné, budeme bránit naši nezávislost a budoucnost za cenu našich životů, jako jsme to udělali v noci 15. července,“ napsal Erdogan. Tehdy se část armády neúspěšně pokusila o převrat a na Erdoganovu výzvu vyšli lidé do ulic. To si vyžádalo 251 obětí.

Na přímou otázku však odmítl, že by se v případě své prohry nechtěl vzdát funkce, a označil to za směšné. Hlavou státu je od roku 2014, premiérem byl předtím od roku 2003. „K moci se dostáváme demokratickou cestou. Pokud můj národ rozhodne jinak, udělám vše, co po nás demokracie žádá. Ať už z volebních uren vzejde jakýkoliv výsledek, budeme jej považovat za legitimní,“ řekl Erdogan.

Podobný rozruch vyvolal i Kiliçdaroglu, když vzkázal do Ruska, aby nezasahovali do tureckých voleb. Důkazy však nepředložil. Poté, co Moskva toto nařčení odmítla, vzal uchazeč o prezidentský post svá slova zpátky. „Děkuji za prohlášení z Ruska. Říkají, že zasahovat nebudou. My nemáme problém s ruským národem. Ve svém tweetu jsem je nazval ruští přátelé. Bylo mou povinností vydat to varování,“ uvedl.

Ve volbách kandidoval i Muharrem Ince, který nakonec odstoupil. Turci žijící v zahraničí už mají odhlasováno, urny na ambasádách se uzavřely 9. května a všechny hlasy se pak ve speciálních pytlích odvezly zpět do Turecka. Největší turecká diaspora žije v Německu, kde mohlo hlas odevzdat 1,5 milionu lidí.

11. března 2023

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč