Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turecká policie na pochodu hrdosti zatýkala. Duhová vlajka skončila v koši

Svět

  20:21
Ve velkých světových městech pokračuje vlna pochodů hrdosti, které jsou oslavami komunity sexuálních menšin či transgenderových lidí. Tuto akci však úřady v Istanbulu nepovolily. Policie se proto rozhodla účastníky „náhodně“ zatýkat. Do vazby vzala i fotografa zpravodajské organizace.

Vedení Istanbulu pochod naplánovaný na neděli zakázalo, podobně jako se dělo i v minulých letech. Svůj postoj oficiálně zdůvodňuje bezpečnostními obavami.

Související zásah policie v neděli podle AFP přišel ještě předtím, než manifestace měla začít, zatímco se kolem místa plánovaného startu akce začaly shromažďovat stovky s duhovými vlajkami.

Policejní těžkooděnci údajně provedli razii proti několika barům v okolí centrálního náměstí Taksim, přičemž „náhodně“ brali lidi do vazby. Byl mezi nimi i turecký fotograf pracující pro AFP, napsala agentura, podle níž byl zkušený fotoreportér za stejných okolností zatčen i loni.

Nevládní organizace Kaos GL, která upozorňuje na otázky spojené s komunitou LGBTQ, evidovala přes 150 zatčených. Tito lidé do podvečerních hodin zůstávali ve vazbě a lidskoprávní organizace Amnesty International na twitteru vyzvala k jejich „bezpodmínečnému a okamžitému propuštění“.

Bez podobných restrikcí se o víkendu konají pochody hrdosti v řadě amerických měst, přičemž v neděli jsou kromě New Yorku na programu také v Chicagu nebo San Franciscu. „Jsme tady, abychom vyslali vzkaz,“ řekla 31letá Mercedes Sharpeová. „Podle mě je to o tom něco říct, na rozdíl od všech těch ostatních let a jak to normálně slavíme,“ pokračovala.

Atmosféru na těchto akcích ovšem letos utváří dramatický verdikt amerického nejvyššího soudu, který byl publikován v pátek.

Rozhodnutí zrušit po téměř 50 letech ústavní právo na potrat se sice přímo nedotýká otázek jako je právo stejnopohlavních párů uzavírat manželství, argumentace konzervativní soudní většiny ovšem v tomto směru vyvolává obavy.

„Jsme další na řadě,“ řekla deníku The New York Times účastnice sobotní akce „pride“ v Cincinnati, která přitáhla přes 100 tisíc lidí. Narážela tím na skutečnost, že argumentace použitá ve verdiktu o potratech by mohla být aplikována i u dalších precedentů garantujících svobodu v osobních rozhodnutích jako je používání antikoncepce nebo výběr životního partnera.

Těchto obav si byl vědom i autor většinového soudního stanoviska Samuel Alito, který v rozhodnutí ujišťuje, že přístup formulovaný v otázce potratů se netýká ničeho jiného. Tomuto ujištění ale zjevně nevěří ani trojice liberálních členů nejvyššího soudu, která společně vydala nesouhlasné stanovisko k verdiktu. „Nikdo by neměl být přesvědčen, že tato většina je se svou prací hotova,“ napsala.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat