Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Erdogan a Putin spolu čile řeší vývoz zboží, Brusel se bojí posilování vztahů

ilustrační snímek foto: Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonicky jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Mluvili o možném vývozu dalšího zboží a potravinářských produktů přes černomořský obilný koridor. S odvoláním na prohlášení Erdoganova úřadu o tom informovala agentura Reuters. Evropská komise se rostoucích vztahů mezi Ruskem a Tureckem obává, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
  13:59aktualizováno  16:13

Erdogan a Putin spolu hovořili také o bilaterálních vztazích mezi Ankarou a Moskvou a rovněž o energetice a boji proti terorismu, uvedl úřad tureckého prezidenta.

Účast na dohodě, která umožňuje vývoz obilí z ukrajinských přístavů, Moskva pozastavila v reakci na útoky bezpilotních strojů v Sevastopolu na konci října. Začátkem listopadu se ale Rusové k dohodě o vývozu obilí vrátili poté, kdy od Ukrajiny obdrželi záruky, že nepoužije koridor k bojovým operacím.

Turecko podobně jako Západ a další země odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, zároveň se ale snaží udržet dobré vztahy s Moskvou a jako jediná členská země NATO se nepřipojilo k protiruským sankcím.

V některých záležitostech působí Ankara jako neutrální prostředník, zaštítila například dohodu o vývozu obilí z Ruskem blokovaných ukrajinských přístavů a snažila se také o zprostředkování mírových rozhovorů.

Brusel se bojí vztahu Turecka a Ruska

Evropská komise se na rostoucí hospodářské vztahy mezi Tureckem a Ruskem dívá s obavami. Píše to šéf unijní diplomacie Josep Borrell v dokumentu adresovaném Evropskému parlamentu, ze kterého citují média z německé skupiny Funke. EU vyzývá Ankaru, aby Rusku neumožňovala postihy obcházet.

To, že se Turecko nepřidalo k unijním sankcím proti Rusku, podle Borrella vzbuzuje rostoucí obavy. Turecko a Evropská unie totiž tvoří takzvanou celní unii. To znamená, že zboží prodané do Turecka, které lze použít pro civilní a vojenské účely, by mohlo skončit v Rusku.

Borrell proto vyzval Ankaru, aby neumožňovala Moskvě obcházet sankce. Brusel očekává, že Turecko a další země, jež chtějí vstoupit do EU, se k unijním sankcím přidají.

Podle deníku Le Monde se Turecko stává obchodní platformou pro Rusko. Ruské ministerstvo hospodářství v říjnu oznámilo, že za první tři čtvrtletí roku se objem obchodu mezi oběma zeměmi meziročně zdvojnásobil na 47 miliard dolarů (přes bilion korun) a Turecko by se mohlo letos stát jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Ruska.

Ankara nezavedla omezení na lety z a do Ruska či vízovou povinnost pro ruské občany. Moskva s Ankarou také jednají o vybudování centra pro vývoz plynu do Evropy, které by mohlo částečně nahradit poničené plynovody Nord Stream v Baltickém moři.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!