Řada známých osobností, včetně opozičního istanbulského starosty Ekrema Imamoglua, pak sdílela na sociálních sítích fotky z hlídání Atatürkova památníku.
Místní radnice v černomořském městě Samsun během noci také postavila v přilehlém parku stany a nabízela lidem čaj a pečivo.
Dva výtržníky, kteří před davem vlastenců z místa utekli, v pátek zatkla policie a zahájila vyšetřování kvůli trestnému činu „veřejné urážky Atatürkovy památky.” Podle zvláštního zákona o zločinech proti Atatürkovi za to hrozí až tři roky vězení.
První turecký prezident je v zemi velmi populární, jeho portrét je nejen na tureckých bankovkách a úředních budovách, ale visí i v mnoha domácnostech.
U příležitosti výročí jeho úmrtí se také každoročně v listopadu po celém Turecku ráno rozezní sirény a lidé se zastavují, aby uctili památku zakladatele moderního tureckého státu.
Turci z celonočního hlídání sochy sdílejí tuto fotografii:
#Samsun pic.twitter.com/ru5gE1Bogw
— Ekrem İmamoğlu (@ekrem_imamoglu) February 3, 2022
Řidiči v ten moment zastavují a vystupují z auta, zastavují se například i vozy ankarského metra. Turci v tento den také sdílejí Atatürkovu fotografii na sociálních sítích.
Mustafa Kemal, který později dostal čestné příjmení Atatürk (Otec Turků), proslul jako hrdina válek za nezávislost a v roce 1923 založil tureckou republiku. Na troskách osmanské říše vybudoval sekulární stát západního typu, zrušil islámské instituce a za projevy religiozity stanovil vysoké tresty.
V roce 1928 zavedl Atatürk v zemi latinku a v roce 1930 volební právo pro ženy. Zemřel 10. listopadu 1938 ve věku 57 let, zřejmě na cirhózu jater.
Výtržníci, kteří se pokusili strhnout sochu Atatürka: