Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atatürka nedáme. Stovky Turků hlídaly sochu oblíbeného vůdce před výtržníky

Svět

  18:20
Stovky lidí v severotureckém městě Samsun hlídaly celou noc jezdeckou sochu prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka, kterou chtěli předtím lanem strhnout dva výtržníci. Lidé jim v tom zabránili a poté drželi stráž se zapálenými pochodněmi. Zpívali při tom tureckou hymnu a vlastenecké písně. Informoval o tom opoziční server Duvar.

Řada známých osobností, včetně opozičního istanbulského starosty Ekrema Imamoglua, pak sdílela na sociálních sítích fotky z hlídání Atatürkova památníku. 

Místní radnice v černomořském městě Samsun během noci také postavila v přilehlém parku stany a nabízela lidem čaj a pečivo.

Dva výtržníky, kteří před davem vlastenců z místa utekli, v pátek zatkla policie a zahájila vyšetřování kvůli trestnému činu „veřejné urážky Atatürkovy památky.” Podle zvláštního zákona o zločinech proti Atatürkovi za to hrozí až tři roky vězení.

První turecký prezident je v zemi velmi populární, jeho portrét je nejen na tureckých bankovkách a úředních budovách, ale visí i v mnoha domácnostech. 

U příležitosti výročí jeho úmrtí se také každoročně v listopadu po celém Turecku ráno rozezní sirény a lidé se zastavují, aby uctili památku zakladatele moderního tureckého státu. 

Turci z celonočního hlídání sochy sdílejí tuto fotografii:

Řidiči v ten moment zastavují a vystupují z auta, zastavují se například i vozy ankarského metra. Turci v tento den také sdílejí Atatürkovu fotografii na sociálních sítích.

Mustafa Kemal, který později dostal čestné příjmení Atatürk (Otec Turků), proslul jako hrdina válek za nezávislost a v roce 1923 založil tureckou republiku. Na troskách osmanské říše vybudoval sekulární stát západního typu, zrušil islámské instituce a za projevy religiozity stanovil vysoké tresty.

V roce 1928 zavedl Atatürk v zemi latinku a v roce 1930 volební právo pro ženy. Zemřel 10. listopadu 1938 ve věku 57 let, zřejmě na cirhózu jater.

Výtržníci, kteří se pokusili strhnout sochu Atatürka:

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat