Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otřesy v Turecku a Sýrii mají přes 4,5 tisíce obětí, Erdogan vyhlásil smutek

Svět

  6:49aktualizováno  7. února 3:47
Turecko a sousední Sýrii v pondělí nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,8 a o několik hodin později další o síle 7,6. Počet obětí už vystoupal na víc než 4,5 tisíce. Prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že šlo o největší zemětřesení od roku 1939. Vyhlásil sedmidenní státní smutek. Desítky zemí nabídly svou pomoc. Česko na místo poslalo týmy speciálně vycvičených hasičů.

Turecký Úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) v noci na úterý ohlásil 2 921 mrtvých a bezmála 15 900 zraněných. Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1 444 lidí. Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat, pokračují odklízecí práce.

Otřesy o síle 7,8 byly zaznamenány 33 kilometrů od Gaziantepu s ohniskem v hloubce 18 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS. Oblast v následujících hodinách zasáhly desítky následných otřesů.

Před polednem SEČ pak jihovýchod Turecka zasáhlo další zemětřesení. To podle AFAD mělo sílu 7,6. Otřesy byly opět hlášeny i ze Sýrie a Libanonu.

Následky silného zemětřesení v syrském Idlíbu (6. února 2023)

Turecký vicepremiér Fuat Oktay uvedl, že nejvíce obětí připadá na provincii Kahramanmaraş. Tam měly epicentrum i další otřesy. V Kahramanmaraşi se nachází i skupina Čechů. Podle ministerstva zahraničí jsou v pořádku, velvyslanectví v Ankaře je s nimi v kontaktu a zajišťuje pro ně dopravu ze zasažené oblasti. Ministerstvo nemá informace, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli Češi, řekla mluvčí Mariana Wernerová.

Turecko a Sýrii zasáhlo silné zemětřesení. (6. února 2023)

Zemětřesení znamená obrovské materiální škody, které se v Turecku budou pohybovat v rozmezí od jedné do deseti miliard dolarů (zhruba 22 až 220 miliard Kč), a mohly by tak odpovídat až dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) této země, uvedla USGS.

Podle tureckého prezidenta se zřítilo více než 2 800 budov. Turecká lira sestoupila k dolaru na rekordní minimum, oslabovaly rovněž turecké akcie. Provoz pozastavil ropný terminál Ceyhan na jihu Turecka a kvůli zemětřesení se podle státního provozovatele ropovodů a plynovodů BOTAS přerušily i dodávky plynu do některých provincií.

U zříceného věžáku se snažili zaslechnout hlasy

V Diyarbakiru jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z na sebe namačkaných podlaží bytového komplexu. U zřícené jedenáctipatrové budovy záchranáři požádali lidi, aby byli potichu, aby případně uslyšeli volání zasypaných.

Lidé, kteří se snaží dostat z míst zasažených zemětřesením, způsobili dopravní zácpy a zkomplikovali příjezd záchranářů. Úřady proto apelují, aby obyvatelé nevyjížděli. Pro ty, kdo přišli o domov, se otevřely mešity jako dočasné útočiště, kde se v teplotách blízkým bodu mrazu mohou ohřát.

Na syrské straně hranice zemětřesení postihlo i oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách žijí čtyři miliony lidí, které z domova vyhnala občanská válka. I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a nyní záchranáři říkají, že nemocnice praskají ve švech.

Ráid Sálih, šéf organizace Bílé helmy, která pomáhá v opozicí ovládaných oblastech, řekl, že na některých místech se zřítily celé čtvrti. V Damašku se otřásaly budovy a lidé ve strachu vybíhali do ulic. Podobná byla situace v libanonských městech Bejrút či Tripolis. Otřesy byly cítit i jinde v regionu.

Osmnáctiměsíční dívka přežila

V syrském městě Azáz se záchranářům podařilo ze sutin domu zachránit osmnáctiměsíční Raghad Ismáílovou. Podle agentury Reuters ji vytáhli bez zranění. Strýc se o ni hned začal starat. Batole posedávalo na polštářích, bylo přikryté dekou a pojídalo chleba. Aby přečkalo chladné počasí, mělo u sebe i kamínka, popsal zpravodaj agentury.

„Otec utrpěl vážné zranění zad, jeho mladší dcera je v pořádku. Jeho těhotná žena, pětiletá dcera a čtyřletý syn zemřeli,“ uvedl strýc, který se představil jako abú Husám. Jak dodal, další rodina, která žila v domě, matka a tři děti, byly zachráněny. Rodina Ismáílových pochází původně z města Múrak v provincii Hamá. Do Azázu se dostali během války. Město mají pod kontrolou povstalci.

Pomoc přichází z celého světa

Pomoci Turecku a Sýrii jsou připraveny Spojené státy, Evropská unie, Německo i řada dalších zemí. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell oznámil, že bylo mobilizováno deset pátracích a záchranných týmů, které mají podpořit turecké záchranáře.

Do Turecka míří také 68 českých hasičů. Tým je složen z příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje. Kromě České republiky nabízí pomoc Francie, Bulharsko, Řecko nebo Polsko. Bulharsko coby další sousední země Turecka do oblasti vysílá hasiče, záchranáře a lékaře. Pomoc nabízí rovněž Egypt či Slovensko.

Ke stejnému kroku je připraven také Izrael. Tamní premiér Benjamin Netanjahu už uvedl, že náklad s humanitární pomocí vyrazí jak do Turecka, tak i do Sýrie. S tou přitom Svatá země nemá diplomatické vztahy. Podle listu The Guardian o to zasažená země Izraelce požádala.

Na přímou otázku, zda to byla vláda prezidenta Bašára Asada v Damašku, nebo opoziční povstalci, Netanjahu odpověděl jen: „Sýrie“. Provládní syrský list Al-Watan nicméně s odkazem na zdroj z vlády okamžitě popřel, že by o pomoc žádalo vedení Sýrie.

Organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku. Prezident Miloš Zeman kondoloval Erdoganovi, soustrast vyjádřil také syrskému lidu. Všem, které katastrofa zasáhla, vyjádřil lítost i premiér Petr Fiala nebo šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že prezident Joe Biden vládní agentuře pro humanitární pomoc USAID a dalším federálním úřadům nařídil, aby posoudily možnosti pomoci. Tu nabídl i německý kancléř Olaf Scholz.

Rusko oznámilo, že má v pohotovosti sto záchranářů, kteří jsou připraveni vyrazit. Prezident Vladimir Putin také kondoloval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Další specialisty do zasažených oblastí vyšle Nizozemsko.

Truchlíme s rodinami obětí,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž je evropská pomoc už na cestě. EU bude pomáhat, jak jen to bude možné, uvedla.

Indická vláda uvedla, že má v pohotovosti dva týmy, které tvoří sto záchranářů se speciálně vycvičenými psy a vybavením. Na 130 hasičů a 13 tun pomoci je přichystáno na Tchaj-wanu. Humanitární pomoc je ochotna poslat Čína. Pomoc nabízí i Srbsko.

A také Řecko, které jinak nemá s Tureckem jednoduché vztahy. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na Twitteru napsal, že je devastujícím zemětřesením hluboce zarmoucen. Ochotu pomoci Turkům vyjádřil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jsme nablízku přátelům v Turecku, jsme připraveni poskytnout potřebnou pomoc,“ uvedl Zelenskyj, jehož země už skoro rok čelí ruské agresi.

Nejhorší zemětřesení od roku 1939

„Doufáme, že se z této katastrofy společně dostaneme co nejdříve a s co nejmenšími ztrátami,“ napsal turecký prezident Erdogan v jednom z příspěvků.

Otřesy o síle 7,8, které nyní zasáhly Turecko a Sýrii, se svou silou vyrovnaly nejsilnějšímu zemětřesení v Turecku v novodobé historii. V květnu 1939 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 severovýchodní provincii Erzincan a vyžádalo si přes 30 tisíc mrtvých. V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou nicméně zemětřesení poměrně častá.

V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 tisíc lidí. V říjnu 2011 zdevastovaly otřesy o síle 7,2 východoturecká města Ercis a Van, kde zahynulo přes 600 lidí. Před dvěma lety si zemětřesení v oblasti Izmiru vyžádalo 116 životů.

Nejsilnější zemětřesení v historii mělo sílu 9,5 a v květnu 1960 zpustošilo oblast kolem měst Valdivia a Concepción na jihu Chile. Následné vlny tsunami tehdy postihly i Havaj, Japonsko či Filipíny, katastrofa si vyžádala 2 až 6 tisíc mrtvých.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat