Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z trosek zachránili novorozeně, s mrtvou matkou ho pojila pupeční šňůra

Svět

  18:16
V troskách budovy v syrském městě Džindiras, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, záchranáři objevili novorozenou holčičku. Na svět přišla přímo pod troskami a se svou mrtvou matkou byla stále spojená pupeční šňůrou. Čerstvě narozené miminko je jediným přeživším členem rodiny. Především v Sýrii se objevují stále další příběhy zachráněných dětí.

Záchranáři z pohraničního města v pondělí odvezli těla dívčina otce Abdalláha Mlaihana, matky Áfry, jejích tří sester, bratra a tety.„Hledali jsme Abdalláha a jeho rodinu, nejdříve jsme našli jeho sestru, pak jeho ženu a nakonec Abdalláha, kteří byli schoulení u sebe,“ řekl blízký příbuzný rodiny Chalíl Savádí, který je stále v šoku.

„Pak jsme uslyšeli hluk, když jsme kopali (...), uklidili jsme to a našli jsme tu malou, díky bohu,“ dodal pro agenturu AFP. Miminko bylo pupeční šňůrou stále spojené s matkou. „Přeřízli jsme ji a můj bratranec odvezl dítě do nemocnice,“ dodal Savádí.

Děvčátko narozené během ničivého zemětřesení v Sýrii přišlo o celou rodinu. Nyní se o něj starají v nemocnici v Afrínu. (7. února 2023)

Na videu, které koluje po sociálních sítích, je vidět, jak muž drží uprostřed trosek nahé miminko pokryté prachem. Další muž po něm hodí deku, aby dítě přikryl. Teploty se v oblasti pohybují kolem nuly.

Dítě převezli do nemocnice v nedalekém městě Afrín, kde ho umístili do inkubátoru a napojili na kapačku. „Přijela s končetinami ztuhlými zimou a s poklesem krevního tlaku. Poskytli jsme jí první pomoc a dali jí kapačku, protože nebyla dlouho kojená,“ řekl doktor Hání Márúf.

Děvčátko má pohmožděniny, ale je podle lékaře ve stabilizovaném stavu. „Narodila se pravděpodobně sedm hodin po zemětřesení,“ řekl Márúf a dodal, že vážila 3,2 kilogramu a narodila se v termínu.

Záchranáři strávili hodiny, než se jim s omezenými prostředky podařilo vyprostit těla ostatních členů rodiny, jedno po druhém. Zatímco čekali na pohřeb, který se konal v úterý, položili je v domě příbuzných a přikryli je různobarevnými prostěradly, aby je snáze identifikovali.

Rodina uprchla z nestabilní provincie Dajr az-Zaur dále na západ v domnění, že v Džindirasu, lokalitě, kterou od roku 2018 kontrolují turecké síly a proturecké povstalecké skupiny, bude bezpečněji. Podle zpravodaje AFP se v tomto městě, které se nachází relativně blízko epicentra zemětřesení v Turecku, zřítilo asi padesát domů a ulice jsou zavalené troskami.

Zemětřesení zabilo v Turecku a Sýrii více než pět tisíc lidí. Jen v oblastech mimo kontrolu syrského režimu, kde je pomoc zoufale potřebná, bylo hlášeno přibližně 900 mrtvých. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby uvedla, že v této části země se zcela zřítilo více než dvě stě budov.

Na Twitteru se objevilo také video řeckých záchranářů, kterým se ze dvou sester podaří zachránit jen tu starší, šestiletou. Jakmile ji vytáhnou, ovládnou je emoce:

„Táta je tady“

V Džindirasu zemětřesení přežila i malá Núr. Holčičku vlastníma rukama vyhrabával záchranář, zatímco ostatní se ji snažili uklidnit. „Táta je tady, neboj se. Núr, zlatíčko, podívej se na něj. Řekni mu něco. Díky bohu. Tam je, řekni mu něco. Děkujme Bohu za tvé bezpečí, drahoušku,“ říká muž na videu.

V Sarmadě v syrské provincii Idlíb se pak podařilo zachránit malého chlapce i s jeho matkou poté, co strávili víc než dvacet hodin pod sutinami. Také v Qatmě na severovýchod od Afrínu jako zázrakem přežil chlapec, uvádí Sky News. Obě děti patří mezi vnitřně vysídlené syrské uprchlíky.

Už v pondělí sociální sítě oběhlo video rovněž ze Sýrie, v němž záchranář nese v náručí zachráněnou holčičku a běží s ní do bezpečí. Osmnáctiměsíční Raghad Ismáílová byla nalezena v sutinách domu v Azázu. Kromě otce, který je vážně zraněný, však přišla o matku i dva sourozence. Batole posedávalo na polštářích, bylo přikryté dekou a pojídalo chleba.

Aby přečkalo chladné počasí, mělo u sebe i kamínka, popsal zpravodaj agentury Reuters. „Otec utrpěl vážné zranění zad, jeho mladší dcera je v pořádku. Jeho těhotná žena, pětiletá dcera a čtyřletý syn zemřeli,“ uvedl strýc, který se představil jako abú Husám. Jak dodal, další rodina, která žila v domě, matka a tři děti, byly zachráněny.

Skupina vyzvala mezinárodní humanitární organizace, aby přišly na pomoc těmto zapomenutým oblastem postiženým katastrofou. „Čas běží. Stovky lidí jsou stále uvězněné pod troskami,“ uvedla. Včetně dětí. Smutný konec měl příběh patnáctileté dívky Irmak z tureckého Kahramanmaraşe. Na fotografiích agentur drží dívku, uvězněnou pod sutinami, její otec Mesut za ruku. Jeho dcera už je však po smrti.

V tureckém Kahramanmarasu se po ničivém zemětřesení sesunulo množství budov. Pod troskami jedné z nich zemřela patnáctiletá Irmak. Její otec ji stále drží za ruku. (7. února 2023)

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat