Poprvé až ve druhém kole: Turci zřejmě zvolí Erdogana na dalších pět let. Jaké šance má opoziční lídr?

Premium

Volební plakáty obou tureckých prezidentských kandidátů | foto: Profimedia.cz

  7:00
Volební místnosti v Turecku se po dvou týdnech znovu otevřely. O křeslo hlavy státu na dalších pět let soupeří stávající autoritářský prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho opoziční vyzyvatel Kemal Kiliçdaroglu. Pro Erdogana i celou zemi je to nová zkušenost – dosud byl vždy zvolen již v prvním kole hlasování.

Předvolební průzkumy i sázkové kurzy v druhém kole tureckých prezidentských voleb jasně favorizují nynějšího prezidenta, 69letého Recepa Tayyipa Erdogana, lídra vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), jenž zemi řídí už 20 let – nejprve jako premiér, od roku 2014 pak coby prezident. Podle nich by měl pohodlně vyhrát se zhruba 52 až 54 procenty hlasů.

Před dvěma týdny získal 49,5 procenta, zatímco šéf největší opoziční Republikánské lidové strany (CHP) necelých 45 procent. Tehdejší průzkumy přitom vyzdvihovaly právě 74letého Kemala Kiliçdaroglua, mnozí analytici mu předpovídali vítězství dokonce už v prvním kole.

Volební místnosti pro necelých 61 milionů voličů se otevřely v osm hodin ráno místního času a zavřou v pět odpoledne (o hodinu méně SELČ). První výsledky se stejně jako minule očekávají ve večerních hodinách, oficiální konečné pak zřejmě až v dalších dnech.

V této souvislosti se v průběhu sčítání prvního kola dostala pod palbu opoziční kritiky státní tisková agentura Anadolu. Místo reálných výsledků rovnou na počátku přisoudila stávajícímu prezidentovi 60 procent, jež pak postupně snižovala s tím, jak přicházela průběžná čísla z okrsků.

Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.