Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Deportace za pojídání banánů. Syrští uprchlíci se tak vysmívali chudým Turkům

Svět

  10:40
Nejméně sedm syrských uprchlíků čeká deportace z Turecka. Důvod? Jedli provokativně banány. A nevhodně se tak vysmívali chudým Turkům. Kauzu rozpoutala jediná stížnost muže z dělnické čtvrti v Istanbulu. Turek prohlásil, že sám na luxusní ovoce nemá peníze, zatímco Syřané ho nakupují po kilech. Mladí uživatelé sociálních sítí se s poznámkou vyrovnali po svém.

Mladí Syřané se v posledních dnech baví natáčením sama sebe při pojídání banánů. Čím vtipnější scénka, tím lépe. Videa na TikToku zveřejňují uprchlíci žijící nejen v Turecku, ale i v dalších zemích.

Turecké úřady však na konci října zasáhly a virální zábavu prohlásily za „provokativní kampaň“. Ta se spustila poté, co si zmíněný muž v dělnické čtvrti Istanbulu Esenler v polovině října na kameru spolu se skupinou dalších Turků postěžoval, že se uprchlíci pobírající sociální dávky mají až příliš dobře.

„Já banány jíst nemůžu, ale ty je kupuješ po kilech,“ zakřičel Turek na mladou ženu nedaleko. Žluté ovoce v Turecku stojí v přepočtu kolem dvaadvaceti až pětačtyřiceti korun za kilogram, píše Al-Monitor s tím, že jsou banány v zemi symbolem života v přepychu. 

A nyní se stávají i novým symbolem únavy nemála Turků ze soužití s miliony syrských běženců, kteří do Turecka utekli před válkou, i z vlastní bídné ekonomické situace.

Syřané z Tiktoku se tímto způsobem chtěli vysmát zkreslené představě, že se uprchlíci mají lépe než domácí obyvatelstvo. Kolují o nich i další mýty, třeba že běženci studují zdarma na univerzitách a v obchodech s nábytkem mají všechno za polovic.

Na jednom z videí si lidé třeba hrají na tureckou rodinu, která je tak chudá, že si jediný banán musí rozkrájet na kousky, aby se na všechny dostalo. V jiném příspěvku se zase objevil obrázek upravené dolarové bankovky s trsem banánů ve svém středu. 

Někteří šli i dál a využili také tureckou vlajku nebo opici, což sklidilo ještě negativnější odezvu a slova o hanobení tureckých státních symbolů. Nakonec se videa obrátila proti svým autorům. 

Nejméně sedm lidí už dostalo příkaz k deportaci, byť není jasné, na základě jakého prohřešku. Provládní plátek Daily Sabah jen píše, že se sedm dospělých a jeden nezletilý, které zadržela policie v Izmiru na západě země, dopustilo „narušování veřejného pořádku a bezpečnosti“.

A istanbulská policie zase uvedla, že vzala do vazby jedenáct Syřanů pro „iniciování nenávisti“ a „urážení tureckého lidu“. Turecké imigrační úřady dále oznámily, že pátrají po všech, kteří provokativní příspěvky na sociální sítě umístili. 

Zda byli uprchlíci skutečně vyhoštěni a kam přesně, není zřejmé. Do bezpečí se však s velkou pravděpodobností nevracejí. Podle nedávné zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch navrátilcům do Sýrie hrozí, že v rodné zemi skončí za mřížemi, kde se stanou obětí mučení nebo znásilnění, či že je popraví bez soudu. 

ANALÝZA: Asad se vrací z chladu. Západ dostal lekci z arabské reálpolitiky

Pokud tak Turecko běžence skutečně deportuje, poruší tím mezinárodní konvence a zřejmě i vlastní zákony. 

„Pokud běžencům hrozí smrt, mučení nebo špatné zacházení, odpovědnost za to ponesou nejen ti, kteří je vyhostili, ale i ti, kteří změnili nevinné posty na sítích v novou protimigrační kampaň,“ upozorňuje ředitel Azylového a migračního výzkumného centra v Ankaře Metin Corabatir.

Turecko hostí nejvíce syrských uprchlíků na světě, v zemi jich jsou odhadem tři až čtyři miliony. Zároveň však vojensky podporuje zbylé skupiny rebelů, kteří dodnes ze své poslední bašty Idlíbu na severu Sýrie bojují proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada.

Autor: