Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná Češka, v zemi dlouhodobě pobývala

Následky zemětřesení v syrském městě Aleppo (7. února 2023) foto: Reuters

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná česká občanka, jež v zemi dlouhodobě žila, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Velvyslanec České republiky Pavel Vacek zprávu potvrdil, žádní další Češi podle něho nyní mezi pohřešovanými nebo zraněnými nejsou.
  9:22aktualizováno  12:01

„Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu s rodinou a tureckými úřady. Další podrobnosti s ohledem na pozůstalé nebudeme poskytovat,“ sdělil mluvčí ministerstva.

„Nevíme v tuto chvíli o dalších Češích, kteří by byli pohřešovaní, zranění nebo v nějakých nesnázích. Nevylučuji ale, že se to může změnit,“ řekl šéf českého zastupitelského úřadu. Podle něj je ambasáda aktuálně v kontaktu se všemi občany, kteří v době katastrofy pobývali v postižených provinciích na jihovýchodě země a všichni jsou nyní podle něj v bezpečí.

Vacek míří do půlmilionového města Adiyaman, kde působí jednotka českých záchranářů. Fakt, že ze stejné oblasti pochází česká oběť zemětřesení, je podle něj pouze shoda okolností.

Podle velvyslance jsou škody v zasažených městech obrovské. „Projížděli jsme městem Pazarcik, kde se nacházelo epicentrum (otřesů). Škody jsou velmi rozsáhlé, zřítila se zhruba jedna třetina nebo jedna pětina budov. Ta devastace je plošná,“ řekl. „Záchranné práce probíhají, ale města jsou zcela ochromená,“ dodal.

Český USAR (Urban Search and Rescue) tým specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách je v Turecku od úterý. Téměř sedmdesátičlenný tým prohledává dvě zřícené budovy v Adiyamanu, podle mluvčího hasičů čeští záchranáři do středečního večera z trosek vyprostili tři mrtvé, mezi nimi dvě děti.

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 16 000 obětí, napsala agentura AFP.

V Turecku zemřelo nejméně 12 873 lidí, uvedl dnes ráno turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Na syrské straně je podle posledních dostupných údajů 3162 mrtvých.

8. února 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat