Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Mezi troskami to vře. Po Rakušanech se i němečtí záchranáři stáhli do bezpečí

Svět

  8:21aktualizováno  22:35
Rakouští a němečtí záchranáři pozastavili záchranné práce v Turecku a stáhli se do svých ubikací. Na místě, kde pracovali, se totiž zhoršila bezpečnostní situace. Turecká vláda plánuje zasáhnout proti zločinům v zasažených oblastech. Mezi místními se začal rozmáhat vztek, že pomoc při hledání případných přeživších je nedostatečná.

Turecká vláda podnikne rázné kroky proti rabování a dalším zločinům v místech postižených zemětřesením. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Agentura AFP s odvoláním na turecká média později uvedla, že v zemi bylo v souvislosti se zřícením budov zatčeno 12 lidí.

„Vyhlásili jsme výjimečný stav,“ řekl při návštěvě oblasti katastrofy Erdogan. „To znamená, že od nynějška by lidé, kteří se podílejí na rabování nebo únosech, měli vědět, že se na ně vztahuje pevná ruka zákona,“ uvedl turecký prezident. Nebylo ale jasné jaké případy únosů má na mysli, upozornily agentury.

Na jihovýchodě Turecka se při zemětřesení zřítily tisíce budov. Mezi lidmi, které úřady v této souvislosti zatkly, je podnikatel z provincie Gaziantep a jedenáct podnikatelů z provincie Şanliurfa, uvedla podle turecká agentura DHA. Později AFP s odvoláním na agenturu Anadolu informovala o zatčení pěti desítek lidí v osmi postižených provinciích v souvislosti s rabováním.

Erdogan také řekl, že v jižním Turecku jsou stovky tisíc budov neobyvatelné a že úřady brzy zahájí proces přestavby. „Plánovali jsme přestavbu statisíců budov,“ řekl. „Během několika týdnů začneme podnikat konkrétní kroky,“ sdělil turecký prezident.

Podle Erdogana „katastrofa století“ zasáhla oblast o průměru 500 kilometrů, ve které jen v Turecku žije 13,5 milionu lidí.

I po pěti dnech nacházejí záchranáři přeživší

I pět dní po otřesech zároveň záchranáři v troskách měst dál nacházeli přeživší, informovala podle agentury AP turecká média. V Nurdagi západně od regionální metropole Gaziantep v sobotu údajně našli pětičlennou rodinu, která ve svém zříceném domě strávila 129 hodin.

Turecká televize odvysílala záběry z města Kahramanmaraş, kde se záchranářům podařilo z trosek vyprostit tříčlennou rodinu, včetně dvanáctiletého dítěte, kteří v troskách přežili 133 hodin.

Ve městě Antakya zase záchranáři vynesli ze sutin 36letého muže, píše AP, podle níž se dnes podařilo zachránit celkem 12 lidí. Ne všechny nálezy však končí šťastně a naděje na další zachráněné klesají spolu s teplotami.

Rakušané pozastavili záchranné práce

V místě nasazení rakouské armády se podle podplukovníka Pierra Kugelweise ozývaly i výstřely. Riziko pro záchranáře je příliš vysoké a naděje na záchranu dalších lidských životů už poměrně malá, citovala ho agentura APA. Rakouští vojáci jsou nyní v základním táboře v místě svého působení v provincii Hatay s dalšími mezinárodními organizacemi a čekají na instrukce.

Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Od sobotního rána ale záchranné práce zastavili. Vrátit se do Rakouska mají přitom podle plánu až ve čtvrtek, na tom se podle agentury APA zatím nic nemění.

„Všichni jsme v pořádku,“ řekl Kugelweis. Nálada mezi pomocníky je podle něj přiměřeně okolnostem dobrá. „Rádi bychom pomáhali dál, ale okolnosti jsou takové, jaké jsou,“ dodal.

Rizikovost situace je průběžně dále vyhodnocována. Zda budou moct brzy být znovu nasazeni všichni vojáci, zatím nelze odhadnout, píše list Kronenzeitung.

Smutek ustupuje hněvu

Bezpečnostní situace se v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, potvrdila také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany. „Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení,“ uvedly obě společnosti.

„Je vidět, že smutek pomalu ustupuje hněvu,“ řekl provozní manažer I.S.A.R Steven Bayer. Mluvčí centrály THW v Bonnu Tamara Schwarzová mluvila o „bouřlivých scénách“. Ochrana dobrovolníků je podle nich nyní prioritou. Týmy zůstávají v místě.

Pokud budou existovat konkrétní náznaky, že lze někoho zachránit živého, stejně vyjedeme, řekla na místě mluvčí THW Katharina Garrechtová agentuře DPA.

Agentura Reuters s odvoláním na úřad pro zvládání katastrof informovala, že z postižené zóny na jihu Turecka bylo evakuováno bezmála 93 tisíc lidí a že do krizových operací je zapojeno přes 166 tisíc pracovníků.

Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo více než 28 000 lidských životů. Počet známých obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co v sobotu odpoledne Erdogan aktualizoval bilanci své země na 24 617 obětí, informovala agentura Reuters. Ze sousední Sýrie dosud přišly informace o 3 553 mrtvých. Nové údaje od vlády či opozice, ovládající části rozdělené země, dnes agentury nepřinášely.

I pět dní po otřesech zároveň záchranáři v troskách měst dál nacházeli přeživší, informovala podle agentury AP turecká média. V Nurdagi západně od regionální metropole Gaziantep v sobotu údajně našli pětičlennou rodinu, která ve svém zříceném domě strávila 129 hodin. Ve městě Antakya zase záchranáři vynesli ze sutin 36letého muže, píše AP, podle níž se v sobotu podařilo zachránit celkem 12 lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně a stovky následných otřesů zasáhly především jih Turecka, pocítil je však také severozápad Sýrie. Záchranáři stále prohledávají trosky domů, zatímco šance na nalezení přeživších klesají, i vzhledem k nízkým nočním teplotám.

V Sýrii pátrání a humanitární operace komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace. Obtížný je přístup zejména do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin.

I tam už pomoc v podobě stanů či přikrývek míří, podle záchranářské organizace Bílé přilby, která v oblastech působí, je však zatím zcela nedostatečná. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že v Sýrii zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí.

Čeští záchranáři vyprostili dalších 12 obětí

Ve městě Adiyaman, kde v Turecku po pondělním zemětřesení pomáhají čeští záchranáři, je bezpečnostní situace v pořádku. Konflikty nejsou. Novinářům to v sobotu sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák.

„Podle informací velitele českého USAR odřadu je v naší lokaci bezpečnostní situace v pořádku, na místě je policie i četnictvo, část armády nebo jejích složek má tábor hned vedle nás. Probíhá úzká spolupráce, ke konfliktům nedochází,“ uvedl Kozák.

Čeští záchranáři v Adiyamanu vyprostili od pátku ze sutin dalších 12 obětí pondělního zemětřesení. Dohromady tak zatím dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy. V sobotu by měli ukončit zásah ve dvou budovách, které prohledávají od úterý, uvedl Kozák.

„Ve městě Adiyaman jsou cesty většinou sjízdné, elektřina a voda zůstávají nedostupné. Tým je zdravotně v pořádku,“ řekl Kozák.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. „Dnes plánujeme zásah v nich ukončit. S koordinátorem se pak bude řešit další nasazení týmu,“ sdělil Kozák.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...