Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
27. února 2018 14:26, aktualizováno  18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propuštění Muslima je podporou teroristů, vzkázalo Turecko Česku v nótě, ČR to odmítá

Místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag. | foto: WikipediaČTK

ANKARA/PRAHA Rozhodnutí českého soudu neuvalit vazbu na kurdského politika Sáliha Muslima je politické a znamená podporu teroristické organizace. Řekl to v úterý podle deníku Sabah místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag. Představitel syrských Kurdů Muslim patří ke kritikům turecké vlády, která ho považuje za teroristu.

„Rozhodnutí je v rozporu s mezinárodním právem a bude mít vliv na vztahy s Českou republikou,“ komentoval úterní verdikt pražského městského soudu Bozdag. Dodal, že toto rozhodnutí „podporuje teroristické organizace“ a je „jasnou podporou terorismu“.

Turecko v úterý poslalo Česku diplomatickou nótu, v níž kritizovalo propuštění kurdského politika Sáliha Muslima, který byl o víkendu zatčen v Praze na základě zatykače Interpolu vydaného na žádost Ankary. Oznámil to tureckým médiím turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Úterní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Sáliha Muslima vazbu označil Çavuşoglu za skandální pošlapání práva. „Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě, a nic tuto pravdu nezmění,“ citoval ministra na svém webu list Turk Time.

Česká republika nařčení odmítá


Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, uvedlo v úterý ministerstvo zahraničí v reakci na diplomatickou nótu, v níž Turecko kritizovalo rozhodnutí českého soudu v případu Sáliha Muslima. Kurdský politik, kterého Ankara považuje za teroristu, byl v Praze na základě mezinárodního zatykače o víkendu zadržen a soud v úterý rozhodl o jeho propuštění. Česká diplomacie se ohradila proti tvrzení, že rozhodnutím soudu Česko porušilo jakékoliv mezinárodní závazky.

„Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu,“ dodal Černínský palác.

O propuštění Syřana Muslima v úterý rozhodl pražský městský soud. Soudce přijal slib zadrženého, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Ministerstvo zahraničí doplnilo, že pokud Turecko požádá o vydání Sáliha Muslima, budou české orgány postupovat podle českého práva a Evropské úmluvy o vydávání. „Extradiční řízení tímto soudním rozhodnutím nebylo ukončeno,“ uvedla diplomacie.

O tom, že propuštění kurdského politika by mohlo mít negativní vliv na vztahy Prahy a Ankary hovořil na pondělní tiskové konferenci turecký velvyslanec v Praze. Podobný postup Turecko uplatňuje i vůči dalším zemím, které odmítají vydat skutečné nebo domnělé odpůrce tamního režimu.

Turecká vláda se mě snaží umlčet

Sálih Muslim řekl, že se ho turecká vláda snaží umlčet, protože upozorňuje na zabíjení kurdských civilistů. Do Prahy byl pozván na konferenci. Muslim považuje své propuštění za rozhodnutí nezávislého soudu. Soud nemůže čelit politickým tlakům, uvedl. Také odmítl kritiku Turecka.

Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha...
Policisté přivádějí zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima (vpravo) k...

„Mezinárodní společenství někdy činí rozhodnutí ve prospěch terorismu. Taková rozhodnutí nejsou pro nás překvapením, i vzhledem k přístupu členských zemí EU k těmto věcem,“ řekl také Bozdag v reakci na verdikt.

Není to poprvé, co představitel turecké vlády obviňuje evropskou zemi z terorismu. V předchozích dvou letech například prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil několikrát z podpory terorismu a teroristických organizací Německo. Erdogan mimo jiné řekl, že Německo léta chránilo přívržence teroristické Strany kurdských pracujících (PKK) a dokonce označil Německo za „ráj pro teroristy“.

Doufám, že Češi chybu napraví

Turecký ministr spravedlnosti označil rozhodnutí českého soudu neuvalit vazbu na kurdského politika Muslima za chybu. Doufá, že ji Česko napraví.

Úterní rozhodnutí českého soudu neuvalit vazbu na kurdského politika Sáliha Muslima by mohlo negativně ovlivnit bilaterální vztahy Česka s Ankarou. Řekl to podle deníku Sabah turecký velvyslanec v ČR Ahmet Bigali, které se v tomto smyslu vyjádřil už v pondělí. V úterý rovněž odsoudil výrok soudu, s nímž Ankara podle něj není spokojena.

„Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku,“ uvedl v úterý v prohlášení pro turecký deník Sabah velvyslanec Bigali. „S tímto verdiktem nejsme spokojeni,“ dodal.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...