31. března 2015 14:16, aktualizováno  22:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turečtí únosci jsou mrtví, prokurátor podlehl zraněním v nemocnici

Ozbrojení levicoví extremisté zajali v úterý u soudu v Istanbulu státního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojení levicoví extremisté zajali v úterý u soudu v Istanbulu státního... | foto: TwitterReprofoto

ISTANBUL Ozbrojení levicoví extremisté zajali v úterý u soudu v Istanbulu státního zástupce, který má na starosti vyšetřování případu úmrtí mladého muže po protivládních protestech v roce 2013. Večer byly u budovy istanbulského soudu slyšet exploze a střelba. Při přestřelce s policisty byli zastřeleni dva únosci zajatého státního zástupce. Sám prokurátor Mehmet Selim Kiraz v nemocnici podlehl zraněním, jež utrpěl, když se ho policisté snažili osvobodit. Oznámily to turecké úřady.

Kiraz měl na starosti vyšetřování případu úmrtí 15letého Berkina Elvana, kterého při protivládní demonstraci v roce 2013 zranil plynový granát vystřelený do davu policií. Po devíti měsících v kómatu loni v březnu zemřel.

K únosu se přihlásila zakázaná krajně levicová organizace Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Její členové zajali státního zástupce v jeho kanceláři v budově soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan.

Od istanbulského soudu odjíždí ambulance.

Od istanbulského soudu odjíždí ambulance.

Ozbrojenci údajně požadovali, aby se policisté zodpovědní za Elvanovu smrt veřejně k činu přiznali. Potrestat je pak má „lidový soud“. Státní zastupitelství také podle nich musí zastavit stíhání demonstrantů, kteří protestovali proti Elvanově smrti. Pokud úřady požadavky nesplní, Kiraz zemře, tvrdili prý únosci.

Protivládní protesty v roce 2013 vypukly v Istanbulu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

DHKP-C je radikální marxistické hnutí, které vzniklo v roce 1994. Turecko, USA i Evropská unie jej považují za teroristickou organizaci. V minulosti provedlo několik atentátů, včetně útoku na americkou ambasádu v Ankaře v roce 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.