Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tusk: Dokud neaktivují článek 50, o brexitu s Brity jednat nebudeme

Svět

  14:55
LUCEMBURK/BRUSEL - Neformální summit lídrů 27 zemí Evropské unie se 16. září v Bratislavě nebude zabývat otázkou vyjednávání s Londýnem o odchodu Británie z EU. Novinářům to ve čtvrtek po setkání s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Předseda Evropské rady Donald Tusk. (Ilustrační foto) foto: Reuters

Zopakoval zároveň jasnou pozici zemí bloku, které s Londýnem nehodlají o takzvaném brexitu vyjednávat, dokud nebude formálně aktivován příslušný článek 50 lisabonské smlouvy. Britové se koncem června v referendu mírnou většinou vyslovili pro odchod z EU.

Rozhodnutí znamenalo pád premiéra Davida Camerona. Jeho nástupkyně Theresa Mayová ale dává najevo, že s aktivací článku 50, kterou začnou nejvýše dvouleté „výstupní“ rozhovory, počítá možná až v příštím roce.

Bez formálního britského oznámení o záměru z EU odejít podle Tuska rozhovory začít nemohou a nezačnou. Tento princip je součástí unijních smluv, podotkl někdejší polský premiér. „Má to svůj důvod, kterým je obrana zájmů členů unie, kteří chtějí zůstat dohromady. Ne těch, kteří se rozhodnou odejít. Proto bychom tento princip neměli opouštět,“ poznamenal Tusk.

Rasismus je horší než brexit, odsoudil polský velvyslanec v Británii vraždu dělníka

Prezidenti a předsedové vlád zemí EU bez britského zástupce budou ale podle Tuska v Bratislavě diskutovat o tom, co brexit politicky znamená pro Evropskou unii. „Budeme muset hovořit o sobě, o EU, z níž Británie dříve či později odejde,“ řekl Tusk před novináři.

Debata v Bratislavě musí být otevřená a nesmí se vyhýbat ani kontroverzním a složitým tématům, míní Tusk. Podle jeho „hlubokého přesvědčení“ musí být prioritou návrat kontroly v oblasti vnitřní bezpečnosti a také na vnější hranici EU. „Není náhoda, že tato věc byla společně s migrací v popředí kampaně před britským referendem. Ale pocit ztráty bezpečí a destabilizace v mnoha ohledech, včetně hospodářského, je přítomen také na evropském kontinentu,“ míní Tusk.

Šéf Evropské rady podotkl, že před bratislavskou schůzkou je už nyní v kontaktu s evropskými politiky a společně sdílí přesvědčení, že klíčovým problémem zůstává migrační problematika. Přes pokrok, kterého se v této věci podařilo dosáhnout, zbývá ale podle Tuska ještě mnoho práce.

„Nikdy už nesmíme dovolit, aby se v Evropě opakoval chaos z roku 2015,“ zdůraznil předseda Evropské rady.

O přípravě bratislavského jednání bude Tusk v pátek jednat se slovenským premiérem Robertem Ficem. Slovensko je nyní na půl roku předsednickou zemí EU. Na svolání schůzky EU27 na 16. září do Bratislavy se politici dohodli jen pár dní po britském referendu na posledním summitu EU.

Autor: