Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tusk: Čtvrteční summit EU a Kanady je stále možný, hledejme proto řešení

Svět

  21:59
BRUSEL - Čtvrteční summit Evropské unie a Kanady, kde by měla být podepsána obchodní smlouva CETA, je stále možný, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. Uvedl to na twitteru s tím, že tento názor sdílí společně s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Společně podle Tuska také vyzývají všechny strany, aby nalezly řešení situace.

„Stop CETA,“ znělo na cedulích během protestu proti podepsání dohody v Namuru. foto: Francois LenoirReuters

„Stále je čas,“ poznamenal na twitteru Tusk jen pár hodin poté, co mu belgický premiér Charles Michel oznámil, že jeho země nyní není schopna smlouvu podepsat. Důvodem je trvající nesouhlas frankofonního Valonska. Evropská unie dala původně Belgii k nalezení řešení čas do pondělního večera.

Belgická vláda smlouvu dojednávanou šest let podporuje, nemůže ji však podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů země. Valonsko dalo najevo svůj nesouhlas minulý týden, pro tamějšího premiéra Paula Magnetta se nic nezměnilo ani po pondělním odpoledním vyjednávání, z Namuru ale znějí signály, že jednat se může dál, je však potřeba víc času.

Ten však unii vzhledem k blížícímu se čtvrtečnímu termínu schůzky s kanadskou stranou citelně chybí. Evropská unie proto dala o víkendu Belgičanům čas do pondělního večera, aby si věc vyjasnili. Už v poledne ale mluvčí Evropské komise naznačoval, že ani nedodržení tohoto termínu nemusí být pro smlouvu CETA konec.

„Žádali po nás, abychom dnes dali jasnou odpověď. Jasná odpověď zní v této chvíli ‚ne‘,“ řekl v pondělí premiér Michel novinářům po neúspěšném jednání s tím, že v tomto smyslu informoval také Tuska. Předseda unijních summitů následně večer o věci hovořil telefonicky s kanadským premiérem Trudeauem.

V pondělí se k podepsání obchodní smlouvy CETA vyjadřovali podle webu belgického deníku Le Soir i další belgičtí politici. Jedním z nich byl i vlámský ministr dopravy Ben Weyts, který na svém twitterovém účtu oznámil, že vinit můžeme i systém samotné Belgie. „Světlou stránkou je, že momentálně celý svět ví, že Belgie je státem dvou zemí,“ uvedl.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat