Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvrdohlaví manželé bydlí uprostřed dálnice, odmítli se odstěhovat

Svět

  7:00
PEKING - Několik obyvatel pětipodlažního domu ve východočínské provincii Če-ťiang odmítlo podepsat souhlas s demolicí budovy, která měla jako další objekty v jejich vesnici ustoupit dvouproudé dálnici. Úřady zatím osamělý dům uprostřed dálnice, po níž zanedlouho začnou jezdit tisíce aut, nechávají stát.

Čínský dům stojí uprostřed dálnice, obyvatelé odmítli demolici foto: Reuters

Úřadům se vzepřely dvě rodiny. 67letý Luo Pao-ken a jeho 65letá žena uvedli, že s demolicí domu nesouhlasili, protože jim nebylo nabídnuto dostatečně vysoké odškodné. "Odškodné od vlády je pouhých 260.000 jüanů (822.000 korun) - to není dost, aby to pokrylo výdaje na stavbu jiného domu ve vesnici," citoval Lua deník China Daily.

Místní úřady nicméně namítají, že kompenzace 330 jüanů (1000 korun) za metr čtvereční je něco vyšší než standard v dané lokalitě a že by vůči ostatním vystěhovaným rodinám nebylo čestné, kdyby dostali vzpurní manželé víc.

Tisíce aut denně
Polorozbořený dům stojí osaměle uprostřed dálnice, jejíž stavba proťala vesnici Sia-čang-jang poblíž města Wen-ling v provincii Če-ťiang. Brzy se budou kolem domu řítit tisíce aut směřujících na železniční nádraží do Wen-lingu.

Dalším tvrdohlavcem je 46letý Čang Ling. Ten nyní prohlašuje, že může situace využít a na místě si otevřít obchod. "Mohla by to být pro nás dobrá příležitost. Mohli bychom si v přízemí otevřít obchod, v němž by zákazníci nakupovali, aniž by byli nuceni vystoupit z auta," řekl Čang britskému deníku Mirror.

Podle deníku China Daily se spor táhne již čtyři roky. Od roku 2008 se více než 500 rodin z vesnice přestěhovalo, aby uvolnilo cestu plánované silnici. Experti citovaní deníkem tvrdí, že obyvatelé mají právo v domě zůstat, dokud nedostanou, oč žádají. Dvě křídla domu byla již zbořena a existují mimo jiné obavy o bezpečnost konstrukce, ačkoli byty sousedící s místnostmi obývanými odpůrci demolice byly pro větší stabilitu zachovány.

Majitel domu pózuje s vlastnickým listem nemovitosti.

Majitel domu pózuje s vlastnickým listem nemovitosti.

Úřady potřebují dálnici rychle zprovoznit, protože železniční nádraží, jemuž má sloužit, už funguje tři roky. Podobných kuriózních případů, kdy si majitelé vymohli svá práva, už bylo v Číně zaznamenáno víc. Jedním z nejznámějších je případ domu, který byl zachován uprostřed nově vystavěného nákupního centra.

Odborníci říkají, že jádrem problému je příliš nízká úroveň kompenzací za zkonfiskované pozemky. Vzhledem k častým potížím s vyvlastňováním půdy, především pak ve venkovských oblastech, vyzývají proto k revizi příslušných zákonů.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat