30. září 2012 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková má zákaz návštěv. Svrhněte vládnoucí mafii, vyzvala

Julija Tymošenková na videu, které natočila v nemocnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková na videu, které natočila v nemocnici | foto: ČTK

KYJEV Novou protestní akcí upozornila na svůj osud "vězeňkyně vládnoucí mafie" vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Na protest proti úřednímu zákazu návštěv si lehla na betonovou podlahu před vchod do svého nemocničního pokoje.

Podle agentury Unian chce vězeňská služba zažádat o převoz odsouzené z nemocnice zpět do vězeňské cely. Tymošenková si v Charkově odpykává trest sedmi let vězení za zneužití premiérských pravomocí, jehož se měla v roce 2009 dopustit podpisem nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem. Kvůli úporné bolesti páteře byla převezena do místní železniční nemocnice, kde si pod dohledem německých odborníků léčí vyhřezlou ploténku.

Vedení nemocnice v minulých dnech nevyhovělo její žádosti o setkání s vedoucími představiteli její strany Vlast (Baťkivščyna) Serhijem Vlasenkem, Oleksandrem Turčynovem a Hrihorijem Nemyrjou. Schůzka, která se měla stát další z řady mnoha předešlých, nebyla tentokrát povolena z důvodu "obav o expremiérčino zdraví".

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení nemocnice oznámilo, že do ukončení léčby se schůzky Tymošenkové ruší. Zákaz přichází v době vrcholící kampaně k parlamentním volbám, které se budou na Ukrajině konat 28. října.

Vězeňská správa oznámila, že se na vedení charkovské nemocnice obrátí s žádostí o převoz odsouzené zpět do vězeňské cely. Její zdravotní problémy prý ustoupily, Tymošenková se navíc v nemocnici chová "nepřístojně" a porušuje nemocniční řád. Charkovská nemocnice na žádost zatím nereagovala.

Bledá a pohublá, ale také rozhodná a energická

Na zákaz návštěv Tymošenková odpověděla tvrdou kritikou, kterou adresovala Janukovyčově vládě na krátkém videozáznamu. Záznam, pořízený zjevně přes odpor nemocničních strážců, se objevil na webových stránkách strany Vlast.

Expremiérka v něm vyzývá ke svržení "Janukovyčovy mafie" a prohlašuje, že každý Ukrajinec dnes žije v kriminálním státě vybudovaném Janukovyčem. "Ať je v zákonech napsáno cokoli o lidských právech, pro Janukovyčovu mafii to nemá žádný význam. Záleží jim jen na vlastním obohacování, na korupci a všem ostatním, co si pro sebe na Ukrajině vytvořili," uvedla Tymošenková.

Své video na internet poslalo i vedení charkovské nemocnice. Tymošenková, očividně pohublá a bledá, ale rozhodná a energická, na něm buší do zavřených dveří podpatkem své boty, aby si vymohla setkání se svými stranickými kolegy. Oporou jí je přitom opěrný vozík, s jehož pomocí se pohybuje.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.