26. dubna 2014 19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková: Ochrana před ruskou agresí? Ukrajina musí vstoupit do NATO

Julija Tymošenková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková | foto: Reuters

KYJEV Ukrajina se musí stát členem Severoatlantické aliance, aby si zajistila ochranu před ruskou agresí. Uvedla to podle agentury AP ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková, která dříve vstup do NATO veřejně nepodporovala. Podle Tymošenkové v minulosti sice členství v alianci schvalovala jen menšina Ukrajinců, agresivní kroky Ruska na východě Ukrajiny však způsobily zásadní změnu ve veřejném mínění.

"(Ruský prezident Vladimir) Putin dokázal změnit mentalitu Ukrajinců a nasměroval nás k obtížnému strategickému rozhodnutí. NATO je pro Ukrajinu nejlepší volbou," citovala bývalou premiérku agentura AP.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek varoval, že Putin se snaží zahájit třetí světovou válku, Tymošenková se však s tímto názorem neztotožnila. "Nevěřím, že začne třetí světovou válku," prohlásila. "Domnívám se, že pouze vydírá svět, protože si uvědomuje, že svět třetí světovou válku nepřipustí. S pomocí takového krytí podniká nezákonné a agresivní kroky," dodala.

Tymošenková rovněž přivítala plány na další sankce vůči Rusku. Vyjádřila naději, že sankce "budou tak silné, že Putin zastaví svou agresi a vrátí se na území své vlastní země".

Tymošenková patří mezi kandidáty v prezidentských volbách, které se na Ukrajině uskuteční 25. května.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz