Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ubrání Pákistán svou bombu?

Svět

  7:25
ISLÁMÁBÁD - „Jestli to takhle bude pokračovat, Taliban se zastaví až v Islámábádu,“ citovala agentura Reuters rozčileného jednadvacetiletého Akmala Aliho, Pákistánce, který žije v těsném sousedství údolí Svát ovládaného Talibanem. Přestože jde o oblast, kterou má mít pod kontrolou pákistánská policie a armáda, začátkem minulého týdne se tam nečekaně snadno ujali vlády bojovníci Talibanu.

Pákistánský policista na hlídce. Z oblasti uteklo o víkendu 200 tisíc lidí. foto: ČTK

Pákistánská armáda zavelela o víkendu k mohutné ofenzivě, ale s mizerným výsledkem – bojovou linii zaplavily statisíce uprchlíků, kteří se stávají terčem útoků z obou stran.

Radikálové z Talibanu podnikají do oblastí za hranicemi své bašty v údolí Svát nájezdy čím dál častěji. Následně se stahují, ale zase se vracejí a pokračují dál do vnitrozemí. Svým způsobem si dělají, co chtějí. V zahraničí, hlavně pak ve Spojených státech, rostou obavy z toho, co by následovalo, kdyby Taliban nakonec opravdu dobyl Islámábád. Pákistán je totiž jednou ze zemí, které disponují nukleární zbraní.

Vládní ofenziva začala minulý čtvrtek, v době, kdy byl pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí ve Spojených státech. Američané na něj tlačí, aby se Talibanu rázně postavil. Zardárí má ale podle všeho k dispozici neschopnou armádu.

Už jen fakt, že vzdala boj s Talibanem o údolí Svát (vyměnila s radikály klid zbraní za to, že bude v oblasti zaveden islamistický zákon šaría), nesvědčil o tom, že má vláda situaci v zemi pod kontrolou. Když se pak před několika týdny Taliban zmocnil i oblastí za hranicemi Svátu, zavládla panika.
Vláda se od té doby snaží Taliban zatlačit zpátky, ale bez výraznějších úspěchů.

V sobotu a v neděli sice nad údolí Svát poslala vrtulníky a bombardéry, nálety si však vyžádaly řadu obětí z řad civilistů. „Bylo to spíš zoufalství,“ vyjádřil se nejmenovaný expert z Pentagonu. Jeho slova potvrzují i znalci místních poměrů, kteří kladou neúspěch za vinu velení armády – pro generály je prý přednější hrozba pákistánsko-indického konfliktu (zlí jazykové dokonce tvrdí, že s Talibanem počítají pro případ, že by k válce s Indií skutečně došlo).

Většina Pákistánců ofenzivu schvaluje, jestli však bude přibývat obětí z řad civilistů, můžou snadno změnit názor, varují experti. A právě to se teď děje. „Je to složité, čelíme regulérní guerilové válce,“ vymlouval se premiér Júsuf Ráza Gílání.
Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....