Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Úder má znemožnit Asadovi další chemický útok, vysvětluje Obama

Svět

  16:39aktualizováno  20:08
WASHINGTON - Vojenský úder v Sýrii má omezit vojenské kapacity režimu prezidenta Bašára Asada. Americký prezident Barack Obama na to poukázal během dnešní schůzky s představiteli Kongresu. Bílý dům rovněž doufá, že akci co nejdříve posoudí Kongres. Asad čelí silnému mezinárodnímu tlaku, že v srpnu u metropole nasadil bojový plyn. Damašek obvinění odmítá.

Prezident USA Barack Obama. foto: Reuters

Obama rovněž uvedl, že Spojené státy mají k syrské krizi připravený širší plán, jak pomoci rebelům bojujícím proti vládním silám.

"To, co nyní předkládáme, je omezené. Je to přiměřené a rozloží to Asadovy (vojenské) možnosti," řekl Obama. "Zároveň máme širší strategii, která nám dovolí posílit možnosti opozice," dodal.

Během setkání se zástupci zákonodárců Obama podle AP naznačil, že je ochoten svou žádost o souhlas úderu proti Sýrii upravit. Dodal, že konzultace s Kongresem vnímá vážně, pokud podle AP zmíněná rezoluce vyšle Asadovi jasný vzkaz a zabrání mu v dalším použití chemických zbraní.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner považuje podle Reuters za nutné na chemický útok v Sýrii zareagovat a jen Spojené státy podle něj mají prostředky na to, aby Asada zastavily.

Rada bezpečnosti by se měla sjednotit, tvrdí šéf OSN

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun varoval před americkým útokem proti Sýrii. Podle něj by se dál mohlo rozšířit násilí a krveprolití, které v oblasti již panuje.

Podle Pan Ki-muna by se ovšem měla Rada bezpečnosti OSN sjednotit a reagovat v případě, že by se chemický útok v Sýrii definitivně potvrdil. Zdůvodnil to tím, že užití chemický zbraní je vážným porušením mezinárodního práva a válečným zločinem.

"Je to něco, co Spojené státy jako země musí učinit," řekl Boehner po setkání s Obamou. Zároveň vyzval své kolegy v Kongresu, aby prezidentovu rezoluci rovněž podpořili. Pro americký úder je také šéf republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor.

Rovněž šéfka Obamovy demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová je přesvědčena, že použití bojového plynu v Sýrii nemůže zůstat nepovšimnuto a že USA musejí zasáhnout. Nevěří proto, že se Kongres proti zásahu postaví.

Američtí ministři zahraničí a obrany John Kerry a Chuck Hagel dnes předstoupí před senátní výbor pro mezinárodní vztahy, kde budou hovořit o vládních argumentech pro zásah v Sýrii. Sezení je naplánováno na 20:30 SELČ.

Hlasování

Návrh rezoluce schvalující vojenský zásah v Sýrii poslal Obama do Kongresu minulý víkend. O dvoustránkovém dokumentu mají po návratu z prázdnin hlasovat členové obou komor amerického parlamentu. První zasedání po letní přestávce začne v pondělí 9. září.

V Senátu podle analytiků zřejmě rezoluce projde, ale ve Sněmovně reprezentantů se může dostat do problémů. Proti vojenské intervenci jsou totiž protiválečně orientovaní demokraté s republikánskými ultrakonzervativci, zatímco podporu má Obama v táboře jemu věrných demokratů a také mezi republikánskými zastánci silné Ameriky.

Podpora Francie se bude odvíjet od vyjádření Kongresu

Pokud americký Kongres nepodpoří zásah proti Sýrii, Francie se sama do žádné intervence nepustí, varoval dnes francouzský prezident François Hollande. Paříž proto ohledně vojenské akce počká až na rozhodnutí amerických zákonodárců, informovaly agentury Reuters a AP.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!