Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukázat Ládina? Je příliš znetvořený, tvrdí USA

Svět

  16:33aktualizováno  17:46
WASHINGTON - Kde je bin Ládinovo tělo? Proč byl nejhledanější terorista na Zemi pohřben do moře? Obamova vláda chce pochybovače umlčet a dnes zřejmě zveřejní snímky mrtvého teroristy. Doposud s krokem váhala, Ládinova tvář je prý silně znetvořena a mohla by pobouřit muslimský svět.

Barack Obama sleduje z Bílého domu přímý přenos ze zásahu zvláštního komanda v sídle Usámy bin Ládina. foto: Reuters

"Řešíme zveřejnění dalších informací, podrobností o akci, ale i dalších typů materiálů včetně fotografií. Uděláme všechno pro to, aby nikdo neměl důvod popírat, že jsme Usámu bin Ládina dostali," řekl novinářům poradce americké vlády v otázkách terorismu John Brennan. Uvažuje se údajně i o zpřístupnění videa ze zásahu proti němu.

Zveřejnění fotografií znetvořeného těla rozvířilo v americkém kongresu debatu. "Musíme se být jisti, že vše bude důstojné. Nesmíme dopustit vyprovokování problémů v jiných částech světa. Zároveň ale chceme poskytnout dostatek důkazů o Ládinově smrti," cituje server usatoday.com šéfa výboru pro kontrolu amerických zpravodajských služeb Mike Rogerse.

Více o smrti nejhledanějsího teroristy světa

Speciální elitní jednotka bin Ládina střelila dvakrát. Na fotografiích je údajně bin Ládin zasažený kulkou do hrudi a nad levé oko. Zvláště druhý snímek je prý odpudivý. Vláda USA se obává, že krvavé fotografie vyvolají negativní ohlasy a protiamerické nálady ve světě.

Taliban smrti nevěří

Afghánští radikální povstalci z řad Talibanu odmítli přijmout zprávu o usmrcení Usámy bin Ládina. Podle nich není dostatek věrohodných důkazů, které by je o tom přesvědčily. Proto je podle nich předčasné informaci komentovat. Afghánský Taliban s al Kajdou úzce spolupracoval hlavně v minulosti. Jejímu vedení, včetně bin Ládina, poskytl v období kolem útoků z 11. září 2001 na USA útočiště.

Agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj uvedla, že americká vláda by ještě v úterý mohla zveřejnit fotografie z pohřbu zabitého teroristy. Američané svrhli bin Ládinovo tělo do Arabského moře krátce po teroristově likvidaci.

Dvanáctiletá dcera u výslechu
Vysoký pákistánský důstojník v úterý oznámil, že jedna z dcer Usámy bin Ládina byla svědkem smrti svého otce a stala se zároveň jedním ze zhruba deseti členů jeho rodiny, kteří jsou drženi ve vazbě a vyslýcháni.

Bin Ládinově dceři je 12 nebo 13 let a byla jedním z příbuzných, kteří tělo mrtvého teroristy identifikovali. Bin Ládinovi příbuzní - jedna z jeho manželek a až osm potomků - budou vyslechnuti, a pak pravděpodobně v souladu s pákistánskými zákony předáni do země jejich původu, tedy nikoli do Spojených států.

Novináři u budovy, kde byl dopaden a zabit bin Ládin

Pákistánský důstojník připustil, že místo bin Ládinova úkrytu, které se nachází nedaleko vojenské akademie a jen několik desítek kilometrů od metropole Islámábádu, může vyvolávat v americko-pákistánských vztazích problémy. "Není to dobré," řekl. "Vypadáme jako packalové nebo idioti. Je to pěkně zahanbující. Byli jsme akcí totálně překvapeni. Odehrálo se to bleskově, dřív, než jsme mohli zareagovat." Upozornil ale zároveň, že Spojené státy nedokázaly najít bin Ládina dlouhých deset let. "Kdybychom věděli, kde je, dopadli bychom ho sami," řekl pákistánský zdroj.

Autoři: , ,