29. ledna 2019 15:42, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukažte, co ohledně Brexitu chcete, vyzývá Mayová parlament před schůzí

Britská premiérka Theresa Mayová při debatě o Brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová při debatě o Brexitu. | foto: Reuters

LONDÝN Premiérka Theresa Mayová dnes britským poslancům před jejich klíčovým večerním hlasováním o dalším postupu v brexitovém procesu řekla, že parlament musí jasně vyjádřit, co si vlastně přeje. Dodala, že to jí umožní vrátit se do Bruselu a Evropské unii předložit návrhy, které by v dolní komoře britského parlamentu usnadnily schválení dohody dojednané s EU.

Poslanci už dokument jednou odmítli. Mayová také potvrdila, že se pokusí projednat „významné“ změny v rozvodové dohodě, což podle ní znamená její opětovné vyjednání.

„Nemluvím tu o další výměně dopisů, ale o významné a právně závazné změně v dohodě o odchodu z EU,“ řekla Mayová poslancům. Připustila, že vyjednat takovou změnu nebude snadné. „Bude to znamenat nové otevření (brexitové) dohody, tedy krok, který, jak vím, má mezi evropskými partnery jen malou podporu,“ dodala.

Britští komentátoři toto oznámení považují za naprostý obrat. Připomínají, že Mayová strávila vyjednáváním dohody s EU dva roky, a nyní se de facto rozhodla podrobit vůli poslanců.

Mayová chce hlavně irskou pojistku

Premiérka dodala, že chce především další záruky týkající se takzvané irské pojistky. Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií. Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii k bloku. Evropská sedmadvacítka včetně klíčového Irska dala opakovaně najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Dojednaná pojistka je podle Dublinu už v nynější podobě kompromisem respektujícím britské požadavky.

Premiérka také oznámila, že pokud by se do 13. února nekonalo další hlasování o nové podobě dohody, ještě téhož dne by vystoupila s prohlášením k poslancům. Ti by pak o něm následující den debatovali a mohli by přijít s dodatky.

Členové Dolní sněmovny budou v úterý večer hlasovat o vládním plánu pro další postup, zejména se však budou vyjadřovat k alternativním plánům, s nimiž v uplynulých dnech přicházeli jednotliví poslanci. Těmi by mohla sněmovna přinutit premiérku Mayovou i k odložení brexitu. Úterní jednání je tak podle Mayové šancí ukázat, „co Dolní sněmovna chce, a ne, co nechce“.

Sedm alternativních plánů

Alternativních plánů, o kterých budou poslanci hlasovat, je sedm, vybral je odpoledne předseda Dolní sněmovny John Bercow.

Značnou šanci na úspěch má podle všeho plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové. Pokud by byl schválen, poslanci by mohli 5. února hlasovat o opozičním návrhu zákona, který by za pokračování patové situace ukládal vládě usilovat o odklad brexitu.

Druhý ostře sledovaný návrh je z dílny vlivného konzervativního poslance Grahama Bradyho a požaduje, aby takzvané severoirská pojistka v rozvodové dohodě byla nahrazena neupřesněnými alternativními ujednáními. Pojistka má za cíl zabránit vytvoření klasického pohraničního režimu na linii mezi Irskem a Severním Irskem; pro řadu britských poslanců je ovšem v současné pdobě pojistka nepřijatelná, neboť se obávají, že v sobě skrývá riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po odchodu země z evropského bloku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz