Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přijeďte se podívat na skutečnou invazi. Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (26. listopadu 2022) foto: AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval amerického podnikatele Elona Muska na Ukrajinu, aby viděl škody způsobené ruskými invazními vojsky. Podle hlavy státu by návštěva Ukrajiny Muskovi pomohla porozumět situaci, ke které se vyjadřuje na sítích. Ukrajinský prezident také uvedl, že si nemyslí, že se Vladimir Putin chystá použít jaderné zbraně.
  8:41

Zelenskyj promluvil prostřednictvím videopřenosu na konferenci DealBook pořádané americkým listem The New York Times (NYT). Ve své řeči opět vytkl Muskovi jeho říjnový návrh „mírového plánu“ pro Ukrajinu.

Musk v plánu navrhl, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného poloostrova Krym. Pod dohledem OSN by se podle Muskova návrhu mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo „vůli lidu“.

„Pokud chcete pochopit, co tady Rusko udělalo, přijeďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastní oči,“ vzkázal ve středu Zelenskyj Muskovi. „Potom nám řeknete, jak tuto válku ukončit, kdo ji začal a kdy ji můžeme ukončit,“ dodal.

Muskova společnost SpaceX financuje provoz satelitní internetové služby Starlink na Ukrajině, kde se stala digitální záchranou pro vojáky a civilisty čelící ruským útokům na energetickou infrastrukturu. V polovině října Musk ustoupil od tvrzení, že nebude moci projekt dále financovat.

„K čertu s tím... i když Starlink stále prodělává a ostatní společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma,“ napsal tehdy Musk.

Musk má díky svému bohatství prominentní hlas v geopolitice a Kreml jeho „mírový“ plán uvítal. Na Ukrajině naopak vyvolal pobouření. Zelenskyj tehdy na Twitteru zveřejnil vlastní anketu, v níž lidé mohli odpovědět na otázku: „Kterého Elona Muska máte raději? Příznivce Ukrajiny, nebo Ruska?

Jaderná hrozba

Videopřenos se při středečním rozhovoru Zelenského s novinářem NYT na chvíli přerušil. Když bylo spojení obnoveno, novinář zažertoval, že spojení přerušil Musk. „Slyším vás,“ uvedl Zelenskyj. „Nejdůležitější je, že nás uslyší pan Musk,“ dodal.

Ukrajinský prezident také prohlásil, že jeho největší obavou není, že Putin použije jaderné zbraně a že by to nemělo být ani obavou Západu. „Nemyslím si, že použije jaderné zbraně,“ uvedl s tím, že Putin závisí na ruském lidu a chce zůstat naživu. „To je můj názor,“ dodal.

Západní demokracie by se podle ukrajinského prezidenta měly spíše obávat Putinových expanzivních vojenských ambicí. Pokud se Rusku podaří dobýt části Ukrajiny, sousední demokracie by podle Zelenského mohly být další na řadě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat