Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajina: Ani druhý kulatý stůl nic nedohodl. V ulicích se demonstruje

Svět

  18:08
KYJEV/CHARKOV - Asi padesátka proruských aktivistů vyšla v sobotu v Charkově na východě Ukrajiny demonstrovat proti zasedání druhého kulatého stolu, které mělo přispět k řešení vnitropolitické krize a k obnově národní jednoty. I sobotní jednání však podle agentury DPA skončilo bez výsledku, další kolo rozhovorů se uskuteční příští středu v Čerkasech.

Jednání kulatého stolu v Charkově. foto: Reuters

"Jsme připraveni učinit vše pro jednotu ukrajinského státu," prohlásil v sobotu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který na jednání u kulatého stolu přislíbil například "zvláštní postavení" ruštině a decentralizaci moci. Podobně jako v případě první debaty, která se uskutečnila 14. května v Kyjevě, nebyli pozváni předáci proruských separatistů, kontrolující přinejmenším část Doněcké a Luhanské oblasti na východě země.

Předseda regionální rady Luhanské oblasti Valerij Golenko ujistil, že referenda o nezávislosti, která se v obou regionech konala minulý víkend, nemají právní důsledky. "Ale vyjádřila vůli lidí, což nelze ignorovat. Lidé šli k referendu opravdu masově. Bylo to protestní hlasování," upozornil Golenko.

Vládní nabídka decentralizace podle něj není dostatečná a prvním krokem v uklidnění obyvatel východní Ukrajiny prý musí být zastavení "protiteroristické operace" na východě.

'Fašismus neprojde!'

Politici z východní části země podle agentury AP vládu kritizovali za údajné přehlížení problémů regionu. Jaceňuk přislíbil, že se uskuteční další jednání u kulatého stolu - konat se bude ve středu v Čerkasech, asi 200 kilometrů jižně od Kyjeva.

"Pryč s juntou!" a "Fašismus neprojde!" skandovali podle agentury Interfax demonstranti z řad odpůrců prozápadního kyjevského režimu. Protestující se však nesnažili prorazit policejní kordony, chránící přístupy k hotelu, kde se kulatý stůl s účastí bývalých prezidentů Leonida Kravčuka a Leonida Kučmy, členů vlády a místních úřadů konal.

Absenci povstalců u politických jednáních kritizovali sami separatisté i Moskva. Kyjev ale trvá na tom, že dialog lze vést jen se silami, které "nemají krev na rukou".

"S teroristy jednat nebudeme," prohlásil Jaceňuk. Současně ujistil o připravenosti vlády poskytnout v rámci ústavních změn "zvláštní postavení" ruštině, jakož i jazykům dalších národnostních menšin. Vyslovil se i pro decentralizaci moci, přičemž ústřední vláda by reprezentovala stát a měla by i celkový dohled nad dodržováním zákonů.

Názory z regionů nebyly vyslyšeny

Kulatý stůl je součástí "cestovní mapy", kterou jako příspěvek k řešení ukrajinské krize sestavilo švýcarské předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Pokus o dialog podle názoru řady politiků selhal, protože u kulatého stolu opět nevyslyšeli názory obyvatel regionů," poznamenala ruská agentura ITAR-TASS. Bez účasti odpůrců kyjevského režimu jsou prý veškeré debaty jen proklamacemi. Upozornila také, že debaty se neúčastní ani opoziční komunisté.

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti se sobotními potyčkami ukrajinských jednotek se separatisty u Slavjanska na východě země obvinilo Kyjev z neplnění ženevských dohod o mírovém urovnání krize, z lhaní a pokrytectví. Kulatý stůl má prý jen zamaskovat agresivitu "samozvaného režimu", ohrožujícího životy civilistů. Ruská diplomacie také zpochybnila předčasné prezidentské volby, které se mají konat příští týden. Lze se prý ptát, zda "volby odehrávající se za výstřelů dělostřelectva lze považovat za odpovídající demokratickým normám".

Podle odhadů OSN si už nepokoje na Ukrajině od listopadu vyžádaly na 250 životů, z toho 127 za měsíc od zahájení operace proti separatistům.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!