Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při průlomu u Bachmutu jsme zničili elitní ruské jednotky, hlásí Ukrajina

Svět

  18:40
Ukrajinské jednotky u Bachmutu na východě země prolomily ruskou obrannou linii. Rusové do boje poslali dostupné zálohy, aby průlom uzavřeli, uvedl v pondělí ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj a upozornil, že tam padly některé z nejlepších ruských jednotek. Generál velí pozemním silám a v minulých dnech oznámil osvobození osady Andrijivka a vsi Kliščijivka.

„Tyto na první pohled malé osady byly důležitými prvky nepřátelské obranné linie od Bachmutu až po Horlivku. V důsledku úspěšných akcí našich jednotek byla proražena obranná linie nepřítele, kterou se nepřítel pokouší uzavřít a vrhl všechny dostupné zálohy do boje,“ zdůraznil Syrskyj, podle nějž se Rusové snaží získat ztracené pozice, avšak neúspěšně.

Podotkl, že v bojích u Bachmutu byly poraženy a zničeny některé z nejlepších ruských jednotek. „U Bachmutu pokračují tvrdé boje,“ upozornil a dodal, že nepřítel se nevzdává ani záměru obnovit útoky směrem na Kupjansk a Lyman na východě Ukrajiny.

Pohled na hořící průmyslový sklad, poškozený  ruským dronem ve Lvově na Ukrajině. (19. září 2023)

Ukrajinské síly za uplynulý týden osvobodily zhruba sedm kilometrů čtverečních území, z toho pět kilometrů na jižní frontě a dva kilometry na východě u Bachmutu, sdělila podle agentury Unian exnáměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová (viz box).

O víkendu ukrajinští vojáci oznámili osvobození vsi Kliščijivka. Vesnice leží asi jen pět kilometrů od jižního okraje Bachmutu. Podle pondělního vyjádření Maljarové se ukrajinským silám za dobu protiofenzivy, která trvá zhruba od června, v okolí Bachmutu podařilo osvobodit asi 51 kilometrů čtverečních.

Tvrdé boje se aktuálně odehrávají také na jihu napadené země. Ukrajinská vojska tam postupují na jih a východ od dříve dobyté vesnice Robotyne směrem na Melitopol. Dohromady za dobu protiofenzivy dokázali Ukrajinci znovudobýt 260 kilometrů čtverečních území v této oblasti, upřesnila v pondělí Maljarová.

Rusko na jih Ukrajiny k obci Robotyne vyslalo během uplynulých dvou týdnů posily, upozornilo britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky. Právě posílení ruských jednotek v oblasti je považováno za klíčové pro jejich schopnost udržet tamní obranné linie.

Maljarová končí

Ukrajinská vláda se rozhodla odvolat z funkcí šest náměstků ministra obrany včetně Hanny Maljarové.

Důvod k odvolání činitelů kabinet nesdělil. Do čela resortu se nedávno postavil Rustem Umerov, jenž nahradil Oleksije Reznikova.

„Restartování. Začali jsme. Pokračujeme. Ministerstvo pokračuje v práci jako obvykle,“ napsal na Facebooku Umerov.

Maljarová, jež se jako právnička věnovala válečným zločinům, působila jako náměstkyně ministra obrany od roku 2021. Naposledy o vývoji bojů informovala v pondělí ráno.

Minulý týden čelila kritice poté, co původně oznámila osvobození obce Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti, ale později zprávu upravila jako nepřesnou a uvedla, že ukrajinští vojáci dosáhli určitých úspěchů u Andrijivky, kde ale stále zuří těžké boje. O den později informovala o dobytí vsi ukrajinská armáda.

Ruské posily čítají tisíce vojáků a dohromady je nyní u Robotyne asi 10 tisíc elitních ruských výsadkářů. Většina jejich jednotek nicméně není podle Londýna úplná.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkou stanicí CBS připustil, že protiofenziva není „příliš rychlá“, ale vyzdvihl, že ukrajinským silám se i tak daří držet iniciativu a postupovat.

„Budu zcela upřímný. Iniciativa je naše, to je plus. Zastavili jsme ruský útok a přešli v protiútok. Není nicméně příliš rychlý. Ale je důležité, že se každý den posouváme vpřed a osvobozujeme území,“ sdělil a dodal, že se podle něj počítá, i když ukrajinská vojska postoupí o necelý kilometr nebo jen stovky metrů. Hlavní podle Zelenského je, že nedají invazním silám a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vydechnout.

Ukrajinské síly v pondělí zasáhly také budovu ruské správy v okupovaném Doněcku na východě Ukrajiny, uvedla ruská agentura TASS s tím, že Ukrajina k útoku zřejmě použila raketomety HIMARS americké výroby. Mrtví nebo zranění podle ní na místě nejsou. Kyjev se k ruskému sdělení zatím nevyjádřil.

O explozích v blízkosti budovy ruské správy informovala také agentura RIA Novosti s odvoláním na svého zpravodaje na místě. Na videu, které se v souvislosti se zprávou šíří na sociálních sítích, je slyšet rána a vidět hustý dům stoupající nad výškovými budovami. Hlas za kamerou říká, že jde o centrum Doněcku.

Úřady Doněcku, který v roce 2014 ovládli proruští separatisté podporovaní z Moskvy, informují o ostřelování města pravidelně. V Doněcku sídlí správa takzvané Doněcké lidové republiky, což je útvar, který vyhlásili v části východní Ukrajiny proruští separatisté. Jednou z mála zemí, které ho uznaly, je Rusko. To také Doněckou lidovou republiku od minulého roku považuje za součást svého území.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!