Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na Ukrajině byl zraněn další Čech. Operovali ho, výlohy si musí platit sám

ilustrační snímek foto: ČTK

Na Ukrajině byl zraněn další český dobrovolník. Tvrdí to organizace Zdravotní zajištění. Její předseda Jan Zamrazil ve čtvrtek ráno pro iDNES.cz uvedl, že muž není v ohrožení života a že právě podstupuje už druhou operaci. Výlohy na péči si však bude muset hradit sám, organizace proto plánuje sbírku. Jen před pár dny zemřel medik, kterého zranil zásah šrapnelem.
  9:05aktualizováno  16:34

„Bohužel, máme raněného českého dobrovolníka. Čekáme na informace, jak dopadla operace. Držme všichni palce,“ napsala organizace v noci na čtvrtek na Twitteru.

„Měli nehodu. Amputoval si prsty na noze, zranění má i na žebrech a musejí mu sdrátovat ruku,“ uvedl pak pro iDNES.cz předseda Zdravotního zajištění Jan Zamrazil. Momentálně je podle něj muž na západě Ukrajiny v nemocnici, kde ho dopoledne znovu operovali.

Organizace plánuje finanční sbírku na zaplacení všech lékařských výloh. „Pomáhal tam dětem, nebojoval. Jen včerejší operace ho bude stát dvacet tisíc hřiven, takže mu chceme pomoci. O převozu do Česka se zatím nejedná, protože není v ohrožení života,“ pokračuje Zamrazil.

Dodal, že české ministerstvo zahraničí o události ví a na místě pomáhá s překladem z ukrajinštiny do češtiny. To potvrdil i mluvčí diplomacie Daniel Drake. „Zastupitelský úřad Kyjev o případu ví a je s organizací v kontaktu,“ napsal na dotaz iDNES.cz.

V poslední době je to už několikátý Čech, který ve válce na Ukrajině pomáhal jako dobrovolník a utrpěl při tom zranění. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze tento týden zemřel český medik, kterého v březnu na Donbase zranil šrapnel.

Také Čech, který o válce informoval na twitterovém účtu Cohen The Barbarian, před měsícem utrpěl vážné zranění nohy. Nakonec se ji však podařilo zachránit. Jeho účet byl dlouho tichý, nyní však začíná znovu tweetovat. Ve čtvrtek odpoledne Cohen připojil smutnou zprávu, že navzdory nedávným informacím nakonec skutečně přišel o nohu.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...