Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina získala zpět 128 deportovaných dětí, v Rusku jich může být i 16 tisíc

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ukrajině se povedlo z Ruska vrátit 128 dětí, které násilně odvezly ruské okupační síly. Oznámila to Julija Usenková z ukrajinské generální prokuratury, která má na starost jejich ochranu zájmu. V Rusku se podle agentury Ukrinform ovšem může nacházet i víc než 16 tisíc dalších nezletilých Ukrajinců.
  15:36

Aktuálně je už přes 50 vrácených dětí se svými rodiči nebo poručníky v zemích Evropské unie, dodala Usenková. Snahy o návrat dětí ovšem neberou konce. „Za jejich návratem do vlasti je práce velkého množství lidí, kteří měsíce dělají na tom, aby vrátili alespoň jedno dítě,“ uvedla Usenková.

Ukrajinské úřady se podle ní snaží dělat, co je v jejich silách, ale nestačí to. „Nefungují obvyklé nástroje diplomacie, požadavky mezinárodního humanitárního práva se na agresora nevztahují, takže neexistuje jednotný mechanismus a nefungují standardní pravidla,“ dodala.

Ukrajina dlouhodobě obviňuje ruské úřady z nucených deportací dětí z Ruskem okupovaných ukrajinských území. Moskva tvrdí, že obvinění o unášení dětí z Ukrajiny nejsou pravdivá. Na území Ruska však byly skutečně odvezeny stovky sirotků, napsala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC, podle níž mnohé z těchto dětí dostaly ruské občanství a byly umístěny do ruských rodin.

BBC také loni v září popsala příběh třináctiletého Valentyna ze sirotčince v Doněcké oblasti, který se ocitl u pěstounské rodiny poblíž Moskvy.

Ruský nezávislý informační portál Vjorstka nedávno upozornil na případ 14 osiřelých dětí z ukrajinského Chersonu, které ruské úřady převezly do dětského domova Joločka, nechvalně známého jako „dětský koncentrační tábor“. Novináři vypátrali děti díky jejich fotografiím umístěným na webu, který informuje o dětech k adopci v Moskevské oblasti.

Šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi nedávno agentuře Reuters řekl, že Rusko porušuje základní principy ochrany práv dětí, když ukrajinským dětem mění pasy na ruské a nabízí je v Rusku k adopci.

Sdělil rovněž, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na jeho úřad obrátil s žádostí, aby pomohl dětem z Ruskem okupovaných území na Ukrajině, kterých se tyto praktiky týkají.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat