Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina do NATO nepatří, měla by se podřídit Rusku, naznačil Zeman

Evropa

  10:30
ASTANA - Prezident Miloš Zeman souhlasí s názorem, že Ukrajina by neměla vstoupit do NATO. Země by měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, tedy k podřízení zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti. Zeman to v úterý v kazašské metropoli řekl českým novinářům.

Prezident Miloš Zeman se setkal 25. listopadu v Astaně s českými novináři. Při této příležitosti je obdaroval jablky, která dostal od kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. foto: ČTK

Finlandizace

  • Termín finlandizace se dostal do politického slovníku po druhé světové válce. V zájmu zachování své svrchovanosti tehdy Finsko řídilo svou zahraniční politiku s ohledem na stanoviska SSSR.
  • Finlandizace se od té doby chápe jako dobrovolné uznání vlivové sféry mocného souseda
  • Finsko tak bylo např. vyloučeno z Marshallova plánu nebo NATO, obecně řečeno jakékoli iniciativy, namířené proti SSSR. Vztahy se proměňovaly v důsledku mezinárodního vývoje.

Prezident reagoval na otázku, zda souhlasí se stanoviskem německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera, který členství Kyjeva v NATO odmítá. „Já s tímto názorem naprosto souhlasím,“ řekl Zeman.

Steinmeier se ve víkendovém rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel vyslovil proti členství Ukrajiny v alianci. „Připouštím partnerské vztahy Ukrajiny a NATO, nikoli ale její členství v alianci,“ řekl německý politik. Hospodářská a politická modernizace Ukrajiny je podle něj „projektem na několik pokolení“. V této souvislosti nemá ani smysl spekulovat o členství Ukrajiny v Evropské unii, řekl Steinmeier.

PSALI JSME:

Porošenko: Nikdo o nás rozhodovat nebude

Ukrajina je podle dosud platné ústavy neutrálním státem a její členství ve vojenských paktech je nepřípustné. Nová proevropská koalice, která vzešla z nedávných parlamentních voleb, ale v připravovaném programovém prohlášení členství v Severoatlantické alianci označuje za jeden ze svých cílů. Prezident Petro Porošenko v neděli prohlásil, že o vztahu země k NATO nebude rozhodovat nikdo jiný, než ukrajinský lid v referendu.

Prezident Miloš Zeman 24. listopadu na recepci na českém velvyslanectví v...
Prezident Miloš Zeman (vpravo) se sešel 24. listopadu v Astaně s kazašským...
Prezident Miloš Zeman (vlevo) a kazašský prezident Nursultan Nazarbajev...
Prezident Miloš Zeman (vlevo) a kazašský prezident Nursultan Nazarbajev...

„Chtěl bych (Steinmeiera) ještě doplnit slovy předsedy SPD pana (Sigmara) Gabriela, která pronesl v Srbsku, kde říkal, že Německo by mělo přehodnotit v pozitivním smyslu své vztahy s Ruskem,“ poznamenal Zeman. „Jsem rád, že dochází k postupnému obratu. I když jsem byl jeden z těch, kdo za tento obrat sklidili nechci říci urážky, ale poměrně hloupou formu agrese, tak vidím, že tato tendence se posiluje,“ dodal prezident.

„Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci,“ řekl český prezident.

Ovčáček: Nejde o podřízení

Jiný výklad pojmu nabízí prezidentský mluvčí. Podle Jiřího Ovčáčka je finlandizace označením pro neutrální status. „Finlandizace není definována jako podřízení zahraniční politiky jinému státu, ale jako neutrální status, tedy pomyslný most,“ vzkázal mluvčí.

Podle Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Pražského hradu, je finlandizací rozuměno „samostatné, dobrovolné sebeomezení některých ambicí ve prospěch ochrany vlastních vyšších národních zájmů“.

Autoři: ,