Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cherson zakáže vycházení kvůli operaci, hoří další ruský ropný sklad

Svět

  9:35
V jihoukrajinském Chersonu začne platit kvůli chystané vojenské operaci zákaz vycházení. V ropné rafinérii ve městě Ilskij v ruském Krasnodarském kraji způsobil útok dronu požár, jde tam o druhý případ v tomto týdnu. Ukrajinské jednotky ve čtvrtek odrazily na šedesát útoků ruské armády u měst Lyman, Bachmut či Marjinka v Doněcké oblasti, informoval ukrajinský generální štáb ve své pravidelné zprávě.

V Chersonu začne od 19:00 platit až do pondělního rána zákaz vycházení, který místní správa zdůvodnila chystanou vojenskou operací.

Útok bezpilotního letounu mezitím způsobil požár v ropné rafinérii v obci Ilskij v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska u Azovského moře.

„Bezpilotní letoun zaútočil na území ropné rafinérie v Ilském, což způsobilo požár na ploše 60 metrů čtverečních. Otevřený oheň je v současné době uhašen,“ řekl nejmenovaný zdroj z ruské záchranné služby. Podle úřadu pro mimořádné situace se oheň podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů a nikdo nebyl zraněn.

Útok dronu způsobil požár v Ilském už o den dříve. Podobný incident se odehrál i v ropném závodě v Novošachtinsku v Rostovském kraji.

Předtím TASS informoval o rozsáhlém požáru ve skladu s ropnými produkty v obci Volna v Krasnodarském kraji. V sobotu vzplál zásobník s palivem v Sevastopolu na Ruskem protiprávně anektovaném poloostrově Krym. Ve všech případech byla jako příčina uváděna zásah dronem.

V pondělí a úterý úřady v Brjanské oblasti informovaly o vykolejení dvou nákladních vlaků.

„Nedávný nárůst počtu nehod na ruských železnicích v oblastech sousedících s Ukrajinou, který je připisován sabotážím páchaným neznámými aktéry, téměř jistě způsobil krátkodobé lokální narušení ruských vojenských přesunů po železnici,“ uvedlo ve své pravidelné analýze bojů britské ministerstvo obrany. Přestože jsou Rusové podle něj schopni provoz na tratích rychle obnovit, incidenty zvyšují tlak na ruské vnitřní bezpečnostní složky.

Útoku na ruskou infrastrukturu v současné době přibývá, poznamenala už dříve agentura AFP. Upozornila, že se jejich počet zvýšil v době, kdy Kyjev uvádí, že dokončuje přípravy na protiofenzivu proti ruským silám. Ukrajina se ale k žádnému z těchto úderů oficiálně nepřihlásila.

Stále panují nejasnosti kolem středečního incidentu, který Moskva označuje za ukrajinský dronový útok na Putinovu rezidenci v Kremlu. Ukrajina už ve středu jakékoli zapojení do středečního incidentu odmítla. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války není vyloučené, že ho zinscenovalo samotné Rusko.

Zřejmě také ve spojitosti s dronovým incidentem ruské úřady zrušily na řadě míst oslavy 9. května, kdy si Rusko připomíná porážku nacistického Německa ve druhé světové válce. Podle poslední zprávy ISW nebudou oslavy ve 21 městech v Rusku a anektovaného Krymu.

Nejtvrdší boje se zatím nadále vedou v Bachmutu, kde ruské jednotky už měsíce usilují o obklíčení a následné dobytí města. Ukrajinci se tam ale i nadále snaží držet své pozice.

Situace na bojišti u Bachmutu počátkem května 2023. Červená území jsou pod kontrolou ruské armády

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...