Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina má první flotilu námořních dronů na světě, nutí Rusy ukrývat lodě

Ukrajinci zveřejnili záběry námořního dronu, kterým zaútočili na krymský most foto: Reuters

Ukrajina jako první země na světě vytváří flotilu námořních dronů. Ta donutila Rusy, aby před ní začali ukrývat své válečné lodě. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu, který v sobotu zveřejnila jeho kancelář.
  17:41

Ukrajina, která nemá možnost do námořního boje proti Rusku vyslat konvenční válečná plavidla, od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu operuje zejména pomocí několika typů dronů vlastní výroby, které dokáží překonat i velké vzdálenosti.

Tento měsíc uvedla, že se jí s jejich pomocí podařilo poškodit několik ruských válečných lodí. V červenci jimi zasáhla Krymský most, který spojuje ruskou pevninu s anektovaným poloostrovem Krym.

„Vytváříme první flotilu námořních dronů na světě, která činí ruské válečné lodě nepoužitelnými a nutí je se skrývat,“ uvedl Zelenskyj v projevu u příležitosti založení mezinárodní aliance zbrojařského průmyslu v Kyjevě. Jejím účelem má být mimo jiné posílení obranného potenciálu Ukrajiny.

Podle zbrojních expertů, na něž se odvolává agentura Unian, teď ve světě existuje 134 typů námořních dronů. Většina z nich jsou však průzkumné nebo cvičné modely. Ukrajinské drony podle nich vynikají tím, že jako první na světě prokázaly svou účinnost při skutečných bojových operacích.

Ukrajinská armáda tento týden oznámila, že testuje nový podvodní dron Marička, který podle ní může útočit na cíle vzdálené až 1 000 kilometrů. Od modelu si slibuje, že bude nepřítelem hůře zpozorovatelný, a to zejména v závěrečné fázi útoku.

List The Wall Street Journal dříve uvedl, že Ukrajina s použitím střel a námořních dronů domácí produkce do značné míry narušila ruskou vojenskou nadvládu v Černém moři. Mimo jiné tím Kyjev dosáhl obnovení provozu oděských přístavů, kam v nedávné době dopluly ukrajinským koridorem první obchodní lodě od začátku invaze.

Autoři: ,