Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Papeže jako prostředníka a další sankce vůči Rusku, žádal Zelenskyj po italském parlamentu

Svět

  11:38aktualizováno  12:26
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na dálku promluvil k italskému parlamentu. Požádal ho o další sankce vůči Rusku a řekl, že by v jednání s Moskvou uvítal jako prostředníka papeže. Dvacítka poslanců už předem ohlásila, že bude videopřenos bojkotovat. Zákonodárci krajně pravicové strany Liga či nové partaje Alternativa vystoupení považují za propagandu.

„Pro ruské jednotky je Ukrajina bránou do Evropy a chtějí se do ní dostat. Ale nesmíme dovolit, aby se jejich barbarství dostalo dál,“ řekl ukrajinský prezident poslancům.

„Náš lid se stal armádou. Máme tisíce zraněných, zcela zničená města. Minulý týden jsem hovořil o devětasedmdesáti zabitých dětech, nyní tento počet vzrostl na sto sedmnáct. Toto je cena za odkládání řešení konfliktu,“ upozornil.

Popisoval hrůzy války na Ukrajině způsobené ruskou invazí a hovořil mimo jiné o utrpení podle něj skoro 400 tisíc lidí v obleženém Mariupolu, z něhož Rusko brání odjezdu humanitárních koridorů. „Představte si, že by vám zničili Janov,“ přirovnal velikost Mariupolu k italskému městu, jež má asi o 130 tisíc obyvatel více.

To, co nyní dělá ruská armáda na Ukrajině, prováděli naposledy v Evropě nacisté, když okupovali cizí země, míní Zelenskyj. „Tuto válku připravoval desítky let jeden člověk, který vydělával peníze na exportu ropy a plynu a nyní to používá pro válku. Musíme ho zastavit, aby miliony lidí přežily,“ prohlásil. 

Svůj proslov zakončil opět slovy „Sláva Ukrajině“ a také poděkováním: „Děkuji Itálie“. Poslanci a senátoři reagovali dlouhým potleskem ve stoje.

Zelenskyj podle svých slov mluvil s papežem Františkem a ocenil by, kdyby se zapojil do vyjednávání Ukrajiny s Ruskem. Papež už dříve Rusko za vyvolání války v sousední zemi kritizoval a označil ji za „nesmyslný masakr“.

„Řekl jsem Svatému otci o obtížné humanitární situaci a o blokování humanitárních koridorů ruskými jednotkami. Ocenili bychom jeho roli prostředníka ve snaze ukončit toto lidské utrpení,“ napsal Zelenskyj na Twitteru.

Prezident už podobně od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února hovořil k parlamentům Velké Británie, Německa, Spojených států, Izraele či k europoslancům. 

V emotivních proslovech, jimiž si od mnohých zákonodárců vysloužil velký potlesk, vyzýval ukrajinský prezident k další podpoře pro svou zemi a k přísnějším protiruským sankcím. V Itálii však už předem u části zákonodárců narazil.

„Je to jen marketing, který nepomůže k ukončení nepřátelských akcí,“ komentoval své rozhodnutí neúčastnit se projevu poslanec Andrea Colletti, místopředseda strany Alternativa, kterou loni založili bývalí členové Hnutí pěti hvězd (M5S). 

Svou nepřítomnost avizovali i senátor krajně pravicové strany Liga Simone Pillon, poslankyně Enrica Segneriová z M5S či poslankyně Veronica Giannoneová ze strany Vzhůru Itálie bývalého italského premiéra Silvia Berlusconi.

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

Na společném zasedání obou komor parlamentu kromě Zelenského promluvili také italský premiér Mario Draghi, předseda Poslanecké sněmovny Roberto Fico a šéfka Senátu Elisabetta Casellatiová. Podle italských médií dostali všichni zákonodárci e-mail, v němž měli do pondělního poledne potvrdit účast na tomto zasedání.

Draghi ocenil hrdinství Ukrajinců, kteří brání svou vlast proti Putinově agresi. „Dnes Ukrajina nebrání jen sebe, ale i náš mír, svobodu a bezpečnost. Proto Itálie chce Ukrajinu v Evropské unii,“ řekl.

Zelenského projev byl teprve třetí případ, kdy hlava cizí země či jiný podobně vysoký činitel promluvil na společné schůzi obou komor italského parlamentu. Předtím to byli španělský král Juan Carlos I. a papež Jan Pavel II., uvedl deník la Repubblica.

20. března 2022

Autoři: ,