Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kazetová munice zasévá strach mezi nekryté Rusy. Ukrajincům se bojuje lépe

Svět

  20:12
Jen několik metrů od vyskládané hromady kazetových granátů americké výroby se 50krát za den ozve rána, při které praskají bubínky v uších. Rámus znamená, že tým kolem ukrajinské dělostřelecké baterie odpálil další salvu a snaží se zatlačit zpět postupující ruské síly, píše ve své reportáži z Charkovské oblasti list The Washington Post.

„Když začneme kazetovou municí pálit, Rusové zmizí v úkrytech, ani nos nevystrčí,“ popisuje důstojník ukrajinské armády Stanislav, nacházející se na pozici několik mil od frontové linie ve tmavém lese, který ještě doutná po posledním ruském ostřelování.

Ukrajinská armáda, jež deníku WP poskytla přístup k jedné z jednotek používajících notoricky nepřesnou kazetovou munici, v otázce nasazení kazetové munice dlouho neváhala, a to navzdory výtkám lidskoprávních skupin i pochybám uvnitř americké administrativy.

„Je to pozitivní věc. Významně nám pomáhá zvýšit ruské ztráty na životech i vybavení,“ řekl poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

Kazetová munice vybuchne ve vzduchu nad svým cílem a vypustí desítky menších bomb, které se rozprostřou po libovolně velké oblasti, nejvíce až jako několik fotbalových hřišť. Menší bomby explodují na kovové šrapnely, které mohou trhat končetiny nebo způsobit jiné smrtící zranění. Jelikož některé z těchto menších náloží mohou být vadné a nemusejí vybouchnout ihned, obzvláště rizikovými jsou pak pro děti, které na ně mohou narazit i léta po skončení konfliktu a vzít je do rukou.

Munice přišpendluje Rusy v zákopech

Aby veřejnost zbavil pochybností, prohlásil ukrajinský ministr obrany, že americká kazetová munice „bude použita k prolomení obranných linií nepřítele“. Odkázal se přitom na bludiště ruských zákopů a minových polí, které zpomalují ukrajinskou protiofenzívu. V praxi je však použití kazetové munice komplikovanější, popisují vojáci.

Munice podle nich nedokáže zasáhnout ruské jednotky skrývající se v zákopech, ale jsou obtíží pro nekryté pěšáky postupující ukrajinským územím.

„Hlavní výhodou je, že nepřítel má teď velký strach vyrazit k útoku,“ řekl Stanislav, který, stejně jako ostatní vojáci, souhlasil s rozhovorem pod podmínkou, že bude použité jen jeho křestní jméno.

„Dokonce i podle svištivého zvuku poznají přilétající kazetovou munici,“ dodal Stanislav a popsal, že munice přiměje postupující ruskou obrněnou techniku zastavit, aby poskytla úkryt nekrytým vojákům.

Tato schopnost je pro Ukrajince obzvláště důležitá kvůli ruské ofenzívě u Lymanu v Doněcké oblasti a Kupjansku nedaleko Charkova na severu. Kreml nutí Ukrajinu vydávat zdroje na obranu těchto měst, zatímco Kyjev usiluje o postup na jihu. Proto mít zbraň, která ruský postup zpomaluje, je výhodné i pro protiofenzívu na jihu.

Obrněná vozidla nepoškodí, ale vyvolá paniku

Když přijde na útočné operace, Ukrajina munici používá k palbě do hustých lesů, kde není přesná poloha ruských sil jasná, a menší bomby rozprašuje nad pozicemi pěších jednotek, a nutí je tak zůstat ukryté v okopech bez možnosti palbu opětovat.

Členové jedné dělostřelecké jednotky na severovýchodě Ukrajiny popsali incident z konce července, kdy pálili na ruský konvoj tří vozidel, dvou obrněných a jednoho neobrněného, poté, co je spatřili sledovacím dronem. Americká kazetová munice se neškodně odrazila od obrněných vozidel, ale okamžitě pronikla vším, co chráněno nebylo, což způsobilo „paniku“ a únik zbývajících obrněnců „do různých stran“, popsal jeden voják.

Ukrajinští vojáci také popisují, že kazetové granáty umožňují jejich postupujícím spolubojovníkům dostat se bliž k ruským pozicím, protože nepřítele nutí zůstat v bezpečí bunkru. Další taktikou je použít nejprve těžší dělostřelectvo, které ruské vojáky vyžene ze zákopů, a pak použít kazetové granáty. „Všechno záleží na potřebách aktuální situace,“ řekl jeden z vojáků.

Poskytují záznamy, kdy a kde munici použili, chválí USA

Vojenští analytici zpochybnili, zda je moudré kazetovou munici používat v oblastech, kterými budou chtít ukrajinské jednotky v budoucnu postupovat. Vojáci a zástupci vlády však v mediálních vystoupeních nad těmito obavami pokrčili rameny s tím, že Ukrajinci už nyní musejí kličkovat mezi nastraženými minami a nataženými dráty. K tomu nevybuchlá kazetová munice přidává jen okrajové riziko, uvedli.

Kyjev americké rozhodnutí o dodávkách dotyčné munice uvítal a slíbil, že „povede přísné záznamy o času a místě jejího použití“. V odpovědi na dotaz, jak tento proces dokumentace funguje, však Stanislav řekl, že žádný systém není. Zástupce ministerstva obrany pro vnější vztahy toto později popřel s tím, že pokaždé, když houfnice M109 vypálí salvu, její obsluha zapíše typ munice a směr, kterým pálila.

Americká vláda říká, že Ukrajina Spojeným státům poskytla záruky, že bude přísně sledovat používání kazetové munice. Od první dodávky v minulém měsíci je Washington podle amerického zástupce spokojený s reakcí Kyjeva, jenž poskytuje „pravidelné záznamy o užívání kazetové munice, včetně místa použití“.

Mnoho podrobností kolem americké dodávky nicméně zůstává veřejnosti neznámých, což vede lidskoprávní skupiny k voláním po větší transparentnosti. „Nesdělili nám ani množství dodané kazetové munice, ani dobu, po kterou to takhle bude fungovat. Nevíme ani, kolik menších bomb v průměru zůstane z jednoho granátu nevybuchlých,“ řekla Mary Warehamová, specialistka na zbraně při organizaci Human Rights Watch.

Warehamová a další obhájci lidských práv se obávají, že americké rozhodnutí převézt kontroverzní kazetovou munici na Ukrajinu podkopává snahy zavést její mezinárodní zákaz. Úmluvu zakazující převoz a výrobu dotyčné munice podepsalo od roku 2008 přes 120 zemí, nikoliv však Spojené státy, Rusko nebo Ukrajina.

Autoři: ,