Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet obětí ruského útoku na nákupní centrum roste. Rakety vystřelil bombardér dlouhého doletu

Válka na Ukrajině

  16:58aktualizováno  28. června 8:20
Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhla nákupní středisko, ve kterém bylo přes tisíc lidí. Podle prvotních dostupných informací zemřelo jedenáct lidí, v úterý ráno stoupl počet mrtvých na šestnáct, později na osmnáct.

„Nebyla to žádná hrozba pro ruskou armádu. Nemělo to žádnou strategickou hodnotu. Jen se lidé pokoušeli žít normální život,“ uvedl prezident země, která se ruské ozbrojené agresi brání už od konce února. Rusko si podle něj vybíjí svůj vztek nad vlastní bezmocností na obyčejných lidech a bylo by zbytečné doufat v přiměřenost a lidskost z ruské strany.

„Deset mrtvých a více než čtyřicet zraněných. Taková je teď situace v Kremenčuku po raketovém ostřelování,“ řekl gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin s tím, že se bilance může ještě zvýšit. Později se počet obětí zvedl na jedenáct a v úterý ráno na osmnáct.

Nákupní středisko podle Lunina ruské střely úplně zničily, záchranáři na místě odstraňují trosky a pátrají po obětech a přeživších.

Podle hasičů požár v středisku zachvátil více než 10 tisíc metrů čtverečních. Agentura Unian uvedla, že úřady zřídily mobilní policejní stanoviště, na které se mají obracet lidé pohřešující své příbuzné.

O úderu ruských raket nejprve informovali starosta Vitalij Maleckyj a náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová. Podle té se zasažené nákupní středisko nachází asi 300 metrů od nádraží a bylo zrovna plné lidí, nakupujících potraviny.

Zásah nákupního střediska má na svědomí ruský bombardér dlouhého doletu Tu-22 M3, který vzlétl z letiště Šajkovka v Kalužské oblasti a nad Kurskou oblastí odpálil střely Ch-22 na Kremenčuk, uvedlo velení ukrajinského letectva.

Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova město zasáhly dvě střely – jedna zasáhla obchodní centrum a druhá městský stadion. Toto tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Moskva se k ostřelování Kremenčuku dosud nevyjádřila. Stále také popírá, že by na Ukrajině útočila na civilisty a civilní objekty.

Ruská armáda zaútočila na obchodní centrum v ukrajinském Kremenčuku. (27. června 2022)

Ukrajinská tajná služba SBU začala útok na civilní cíle vyšetřovat podle paragrafu o porušení válečných zvyklostí. Slíbila, že vypátrá pachatele válečného zločinu – nejen piloty, ale i jejich nadřízené, kteří vydali rozkaz – a postaví je před soud, aby se zodpovídali.

Rusové podle deníku Ukrajinska pravda opakovaně ostřelovali místní rafinérii střelami s plochou dráhou letu a zcela ji zničili. To se okamžitě projevilo v celé zemi tím, že začaly chybět pohonné hmoty, které také prudce zdražily.

Za politováníhodný označil útok na obchodní centrum mluvčí OSN Stéphane Dujarric. „Je to přinejmenším politováníhodné. Jakákoliv civilní infrastruktura, která samozřejmě zahrnuje nákupní centra, a civilisté by nikdy neměli být terčem,“ řekl novinářům.

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že útok na Kremenčuk ukazuje hloubku barbarství a krutosti ruského vůdce. „Vladimir Putin musí pochopit, že jeho chování nepovede k ničemu jinému než k silnějšímu odhodlání Velké Británie a dalších zemí G7 podporovat Ukrajinu tak, jak to bude zapotřebí,“ řekl Johnson podle BBC.

Pod ruskou palbou se v pondělí ocitlo i druhé největší ukrajinské město Charkov na východě země. Ostřelování si tam podle posledních údajů vyžádalo čtyři mrtvé a devatenáct raněných včetně dětí.

Kremenčuk

Kremenčuk

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!