Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Dvakrát nás zasáhli, převalili jsme se na stranu, hlásila na zveřejněné nahrávce posádka křižníku Moskva

Zasažený křižník Moskva na snímku z 18. dubna 2022 foto: Profimedia.cz

Výkřiky o dvou zásazích, převalení na stranu a nutnosti zachránit posádku. Ukrajinská armáda zveřejnila audio nahrávku z potopení křižníku Moskva, na které mluví jeden ze členů posádky. Vlajková loď ruské černomořské flotily se potopila 14. dubna. Rusko od té doby tvrdilo, že za potopení může požár.
  14:35

Ukrajina uvedla, že loď zasáhla dvěma protilodními střelami R-360 Neptun. Následně vypukl požár a posádka musela loď opustit.

Rusko na druhou stranu celou dobu tvrdilo, že se loď zkrátka potopila po požáru.

Křižník Moskva byl vlajkovou lodí a řídícím střediskem námořních operací v Černém moři od začátku invaze. Poskytoval i protileteckou ochranu dalším lodím, podotýkají vojenští experti.

Ruské úřady přiznaly jen několik desítek obětí, ostatní zdroje včetně amerického Pentagonu a britského ministerstva obrany mluví o 100 až 500 mrtvých včetně kapitána.

Křižník Moskva je největší ruskou válečnou lodí, která byla potopená od druhé světové války.Byla vybavena 16 raketami Vulkan a systémem protivzdušné obrany S-300F Fort.

Je zároveň první ruskou vlajkovou loď potopenou od rusko-japonské války v roce 1905. Rusko tehdy v námořní bitvě u Cušimy ztratilo vlajkovou loď Borodino a řadu dalších plavidel.

Rusko po incidentu s křížníkem Moskva stáhlo všechny své vojenské lodě od ukrajinského pobřeží na vzdálenost 80 mil, tedy skoro 150 kilometrů. Podle Pentagonu zřejmě právě kvůli obavám o jejich bezpečnost.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat