Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci vylovili části křižníku Moskva. Vystaví je na první výročí jeho potopení

Zasažený křižník Moskva na snímku z 18. dubna 2022 foto: Profimedia.cz

Na první výročí potopení ruského křižníku Moskva, které připadá na 14. dubna, chystá ukrajinské Národní vojensko-historické muzeum novou samostatnou výstavu předmětů, které pochází z této někdejší vlajkové lodi ruské Černomořské flotily. K vidění budou například signální bóje nebo záchranný kruh.
  7:29

„Ve sbírce muzea máme záchranný kruh, signální bóji z potopené vlajkové lodi ruské flotily a mnoho dalších zajímavých artefaktů,“ uvedl ředitel muzea Andrij Illjenko, podle něhož mohou pracovníci muzea shromažďovat válečné artefakty díky přístupu na bojiště.

Ruský křižník Moskva se potopil loni 14. dubna následkem exploze. Kyjev tvrdí, že plavidlo zasáhly protilodní ukrajinské střely Neptun. Podle Ruska se Moskva potopila na rozbouřeném moři poté, co ji poškodil výbuch munice a požár.

Server Ukrajinska pravda v prosinci s odvoláním na rozhovory s ukrajinskými vojenskými činiteli napsal, že Ukrajincům pomohlo při potopení křižníku Moskva opakovaně počasí. Jejich střely Neptun, které při útoku na vlajkovou loď ruské Černomořské flotily použili, si neúspěšně odzkoušeli už na začátku invaze. List rovněž odmítl tvrzení některých západních médií, že se křižník podařilo potopit za přispění spojenců Kyjeva.

14. dubna 2022

„V květnu jsme v Kyjevě uspořádali výstavu zničené vojenské techniky okupantů pod širým nebem. Současně byla v muzeu otevřena výstava válečných artefaktů,“ řekl nyní Illjenko s odkazem na výstavu ruských raket, zničených tanků a vojenských vozidel, která Ukrajinci vystavili loni v centru metropole. Některé zničené stroje ruské invazní armády také vyslali na výstavy do evropských měst, a to včetně Prahy.

Autoři: ,