Německé ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu kvůli zvyšujícímu se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. „Vyzýváme německé občany, aby okamžitě opustili zemi. Vojenská konfrontace je možná kdykoli,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Ke stejnému kroku vyzvalo své občany i sousední Rakousko. „Je třeba očekávat výrazné zhoršení situace,“ oznámilo v sobotu rakouské ministerstvo zahraničí, podle kterého se za posledních 24 hodin výrazně zvýšil počet incidentů na východě země.
Výzva se vztahuje na celou Ukrajinu s výjimkou některých západních částí. Úřady v současné době na Ukrajině registrují přibližně 180 Rakušanů. Ministerstvo také varovalo před cestami na Ukrajinu.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvÚřady nicméně posílily personál rakouského velvyslanectví. „Budou i nadále zastávat pozice na místě, aby v případě potřeby podpořili Rakušany opouštějící zemi a udržovali kontakt se svými ukrajinskými partnery,“ uvedlo ministerstvo.
Francouzské ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům, kteří nejsou na Ukrajině ze závažných důvodů, aby ze země odjeli. Úřad také vyzval Francouze, kteří se nacházejí v Charkovské, Luhanské a Doněcké oblasti, aby tyto oblasti neprodleně opustili.
Německý vlajkový dopravce Lufthansa oznámil, že pozastavuje lety do ukrajinských měst Kyjev a Oděsa a zpět. Mluvčí společnosti uvedl, že Lufthansa uskuteční několik posledních letů do těchto měst během víkendu a od pondělí až do konce měsíce lety pozastaví. Nadále bude létat do Lvova na západě Ukrajiny.
„Lufthansa situaci neustále monitoruje a o dalších letech rozhodne později,“ uvedl mluvčí. Lufthansa následuje několik dalších evropských leteckých společností, například nizozemskou společnost KLM, které již zrušily lety na Ukrajinu a z ní.
Česko bude jednat v neděli
V neděli zasedne krizový štáb českého ministerstva zahraničí. Probere bezpečnostní situaci ve východní Evropě způsobenou Ruskem, uvedl úřad.
Předsedat mu bude ministr zahraničí Jan Lipavský. Česká diplomacie odsoudila provokace Ruska na území Ukrajiny. Vyzvala Rusko, aby přestalo situaci eskalovat, nešířilo dezinformace o dění na Donbasu a aby situaci řešilo diplomatickou a mírovou cestou. MZV to uvedlo na svém webu.
„Krizový štáb MZV v čele s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským projedná 20. února 2022 aktuální bezpečnostní situaci ve východní Evropě způsobenou ohrožením Ukrajiny ze strany Ruska,“ uvedlo ministerstvo.
Lipavský v České televizi řekl, že krizový štáb v neděli vyhodnotí poslední informace týkající se situace na východě Evropy. Podle něj nejsou dobré. Na následné tiskové konferenci případně oznámí nové kroky české diplomacie. Některé evropské země dnes vyzvaly své obyvatele, aby Ukrajinu opustili.
Lipavský řekl, že MZV pracuje se zpravodajskými informacemi z různých zdrojů, nejenom ze Spojených států. Hovoří podle něj poměrně jasně o tom, že Rusko na hranicích s Ukrajinou shromáždilo významnou sílu. Poukázal také na vývoj v neuznávaných Doněcké a Luhanské lidové republice, které „zvyšují válečnou rétoriku“. Lipavský situaci označil za „opravdu vážnou“.
Ministr zmínil také sankce, které připravila EU společně s Velkou Británií a USA. Předem podle něj nebudou zveřejněny. „Mohu ujistit, že nebudou zásadní dopady na Českou republiku, na českou ekonomiku, protože již dnes ty vazby nejsou příliš významné a silné,“ řekl.
K situaci na Ukrajině se v sobotu vyjádřil i premiér Petr Fiala. Ve videu uvedl, že vláda je připravena na všechny scénáře vývoje na Ukrajině včetně přerušení dodávek energií nebo migraci. Řešením situace podle něj není válka, ale ani nepromyšlené ústupky. Základní podmínkou, jak odradit Rusko od agrese, je ukázat jednotu a nekompromisní postoj.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvZvažte opuštění země, radí úřad
Už v sobotu odpoledne ale ministerstvo varovalo. „S ohledem na stále se zvyšující pravděpodobnost náhlého a podstatného zhoršení bezpečnostní situace v souvislosti s aktuálním velmi vysokým napětím mezi Ruskem a Ukrajinou MZV ČR varuje před cestami na Ukrajinu. Pokud na Ukrajině jste, zvažte možnost opuštění země,“ uvedlo na svém webu.
„MZV ČR vyzývá občany, kteří zvažují odjezd z Ukrajiny letecky, aby tak učinili bezodkladně vzhledem k omezování či pozastavování služeb leteckých společností“, píše se dále v oznámení resortu s tím, že úřad důrazně varuje občany ČR před cestami a setrváním v příhraničních oblastech Ukrajiny na východu a severu země.
NATO přesunulo personál ze styčného úřadu v Kyjevě do Lvova a do Bruselu. Prezident USA Joe Biden v pátek vyjádřil přesvědčení, že se jeho ruský protějšek Vladimir Putin již rozhodl pro invazi na Ukrajinu, u jejíchž hranic má 150 000 až 190 000 vojáků, z nichž je až polovina podle USA v útočných pozicích.
Moskva, která od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym, to odmítá a označuje za propagandu. Sama obviňuje Kyjev z genocidy, chystaného útoku na proruské oblasti a vyšetřuje dopad dvojice ukrajinských dělostřeleckých granátů na své území. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a také Zelenskyj to ale považují za smyšlenky. Kuleba řekl, že zvyšovat napětí je to poslední, co by teď Ukrajina chtěla.
Americký ministr zahraničí Lloyd Austin, který v sobotu byl v Litvě, si nemyslí, že hromadění ruských vojáků u hranice je trik. Na otázku, zda chce Putin pouze stupňovat napětí, aniž by dal rozkaz k boji, Austin odpověděl, že prezident „shromáždil vše, co je potřebné k úspěšné invazi“. Kdyby chtěl vojáky stáhnout do kasáren, nebylo by vidět tolik zbraní a logistické podpory včetně zdravotnické, řekl.
Ukrajina se bude bránit
Zelenskyj prohlásil, že si Ukrajina přeje mír, ale proti napadení se bude bránit. Vyzval rovněž k vybudování nového mezinárodního bezpečnostního systému, protože ten současný je zastaralý. NATO by se podle něj mělo jasně vyjádřit, zda si přeje Ukrajinu přijmout jako svého člena. Sankce připravované proti Rusku by se měly aplikovat hned, a ne jimi hrozit a čekat na invazi, sdělil ukrajinský prezident.
Polský prezident Mateusz Morawiecki v Mnichově řekl, že je naivní myslet si, že splnění části ruských podmínek přinese mír. Rusku jde podle něj o obnovu kontroly nad postsovětskými státy. Finský prezident Sauli Niinisto přirovnal současný postup Ruska vůči Ukrajině k pokusu sovětského diktátora Josifa Stalina ohrozit a rozdělit Finsko před jeho napadením v roce 1939.