Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Centrum Oděsy zapsali na seznam UNESCO, město zasáhly ruské rakety

Divadlo opery a baletu v historickém centru ukrajinského města Oděsa. Centrum je nově na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. (25. ledna 2023) foto: Reuters

Historické centrum ukrajinského přístavního města Oděsa, které je kvůli ruské invazi v ohrožení, je nově na seznamu světového dědictví UNESCO. Návrh na středečním mimořádném zasedání příslušného výboru podpořilo šest z 21 zemí, dalších 14 se zdrželo hlasování. Rusko jako jediné hlasovalo proti. Ve čtvrtek vlna ruských raketových úderů ve městě poškodila energetickou infrastrukturu.
  10:18aktualizováno  12:28

Oblastní správa uvedla, že během raketových útoků nebyl nikdo zraněn. V regionu jsou však problémy s dodávkami elektřiny, informoval server RBK-Ukrajina.

Udělení nového statusu by mohlo Oděse pomoci ochránit tamní kulturní dědictví, které je od ruské invaze na Ukrajinu ohroženo. Městu to umožní přístup k mezinárodní finanční a technické pomoci.

Divadlo opery a baletu v historickém centru ukrajinského města Oděsa. Centrum je nově na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. (25. ledna 2023)

Oděsa leží na pobřeží Černého moře a je třetím největším ukrajinským městem. K místním památkám patří Potěmkinovy schody, několikakilometrový labyrint katakomb či budova divadla. Od začátku ruské invaze bylo město několikrát terčem bombardování. Loni v červenci byla zničena část velké skleněné střechy a oken Oděského muzea výtvarného umění z roku 1899, uvedla agentura Reuters.

„Oděsa, svobodné město, světové město, legendární přístav, který zanechal stopu v kinematografii, literatuře a umění, se tak dostala pod posílenou ochranu mezinárodního společenství,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová.

Rusko na středečním jednání kritizovalo ukrajinskou přihlášku za „povrchní dokumentaci“, která vznikla „zkopírováním a vložením stránky Wikipedie“ o Oděse. Představitel Ruska také obvinil ukrajinské úřady, že v Oděse „samy ničí památky“.

Kandidaturu Oděsy loni v říjnu oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Neohlášená návštěva francouzské ministryně

Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová se ve čtvrtek vydala do Oděsy na neohlášenou návštěvu. Informovala o tom na svém twitterovém účtu.

Chce tak vyjádřit podporu suverenitě Ukrajiny, která už téměř rok vzdoruje ruské invazi. Oblast ve čtvrtek čelila intenzivnímu ruskému útoku a v Oděse je poškozená infrastruktura. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba své francouzské kolegyni poděkoval za smělé gesto.

Ministryně se má setkat se svým ukrajinským protějškem Kulebou. Podle agentury Reuters budou jednat o humanitární a vojenské pomoci, včetně možné dodávky tanků francouzské výroby Leclerc. Tuto formu pomoci nevyloučil ani francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Vítejte v Oděse!“ napsal Kuleba francouzsky na Twitteru a poděkoval Colonnaové za „odvážnou návštěvu“. „Těším se na jednání o roli Francie v mezinárodní koalici týkající se tanků,“ dodal šéf diplomacie. „Ukrajinsko-francouzské partnerství zůstává klíčovým pro ukončení ruské agrese a opětovné nastolení míru,“ uvedl Kuleba.

26. ledna 2023

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat