24. srpna 2016 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko na přehlídce armády vyzval Rusy: Ruce pryč od Ukrajiny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajina ve středu oslavila 25. výročí své nezávislosti velkou vojenskou přehlídkou v Kyjevě, která zjevně měla dát najevo odhodlání čelit východnímu sousedu. Ukrajinský prezident nicméně v projevu při této příležitosti přislíbil, že „okupovaná území“ na Krymu a v Donbasu na východě země získá Ukrajina zpět politickou a diplomatickou cestou. Verši básníka také vybídl „Moskaly“, což je hanlivý ukrajinský výraz pro Rusy, aby dali ruce pryč od Ukrajiny.

„Budeme potřebovat ještě roky a desítky miliard (investic do ozbrojených sil), abychom mohli klidně spát, ale už teď můžeme vidět, že za dva roky jsme vybudovali novou armádu,“ prohlásil prezident Petro Porošenko. „Ukrajina je schopna se sama ubránit, ale potřebuje další podporu. Vždyť naším nepřítelem je země zabírající devítinu zemské souše a s mnohanásobně větším vojenským rozpočtem,“ dodal.

Na místě pak poděkoval svému hostu, polskému prezidentu Andrzeji Dudovi za vojenskou pomoc i uvalení sankcí proti Rusku. Kyjevem ve středu pochodovali i vojáci z litevsko-polsko-ukrajinské brigády, většinou se však do přehlídky zapojily jednotky, které prošly boji v Donbasu.

Akce se zúčastnily asi čtyři tisícovky vojáků s dvěma stovkami kusů bojové techniky, včetně tanků, samohybných děl a raketometů. Vojáci se také předvedli s novými puškami Fort, což je licenční kopie izraelské útočné pušky Tavor, či novými obrněnými transportéry.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou.
Projev Petra Porošenka (uprostřed) k 25. výročí ukrajinské nezávislosti. Vpravo...

Na přehlídku se přišly podívat na hlavní kyjevskou ulici vedoucí na ústřední náměstí Nezávislosti, zvané Majdan, tisíce obyvatel hlavního města. Mnozí si na znamení vlastenectví oblékli košile s lidovou výšivkou, anebo mávali modrožlutými ukrajinskými vlajkami.

Konflikt na východě Ukrajiny s proruskými separatisty si od dubna 2014 vyžádal více než 9500 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory povstalcům, Rusko přímé zapojení do konfliktu popírá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz