Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na Rusy se valí další pohroma. Hluboké bahno, které zdrželo i Napoleona

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Počasí může mít zcela zásadní vliv na postup ruských vojsk Ukrajinou, uvedla francouzská stanice France 24. Ruská invazní vojska totiž budou vedle silného ukrajinského odporu čelit i tání sněhu a bahnitým cestám, které prakticky znemožní postup těžké techniky. Hluboké bahno už takto zvrátilo několik dějinných bitev, zpomalilo i Napoleona.
  15:57

Rasputica je označení pro jev, který se na Ukrajině, ale také v Rusku a Bělorusku vyskytuje pravidelně dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Na podzim cesty v rovinatých regionech zneprůchodní přívaly deště, na jaře to pak bývá tání sněhu a tento jev pak je ještě horší než na podzim. Rasputica se obvykle objevuje asi v polovině března, letos ale po mírných lednových teplotách přišla o něco dříve.

Masy lepivého bahna představují riziko zejména pro těžkou techniku. Podle vojenských odborníků je rasputica jedním z důvodů, proč ruské kolony na Ukrajině postupují tak pomalu a zároveň pomaleji, než vedení ruské armády očekávalo. Rozbahněný terén je teď hlavně na východě a severu Ukrajiny.

„Nastalo mnoho situací, kdy ruské tanky a další vozidla projížděla přes pole a byla zablokována. Vojáci byli nuceni je opustit a pokračovat pěšky,“ řekl agentuře AFP ukrajinský vojenský analytik Mykola Beleskov. „Tento problém existuje a bude se dál zhoršovat,“ dodal.

Na rasputicu doplatila i Napoleonova armáda při ústupu z Ruska v roce 1812. Bahno tehdy natolik zpomalilo jejich postup, že je v nehostinném kraji zastihla krutá zima. V zimě 1941 rasputica zpomalila postup Adolfa Hitlera při útoku na Sovětský svaz, a přispěla tím k první porážce Třetí říše. Nepřízeň počasí pak působila obtíže i na druhé straně při protiútoku rudé armády v roce 1943, připomíná France 24.

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil invazi 24. února a předpokládal, že zemi za několik dní dobude, domnívá se odborník na vojenskou strategii generál Dominique Trinquand. Putinův kalkul ale nevyšel a ruské jednotky se dostávají do obtížné situace.

„Protože ruské jednotky nemohou opustit hlavní silnice, nemohou dobývaná města obklíčit. Mohou tedy útočit jen z určitých míst. To zvýhodňuje obránce, zejména jestli používají lehké prostředky a dobře znají terén,“ analyzuje Trinquand.

Klima je jednou z hlavních výhod Ukrajiny tváří v tvář ruské vojenské převaze, souhlasí odborník na politické násilí v občanské a konvenční válce Jason Lyall, který přednáší na americké univerzitě v Dartmouthu. „Ukrajinská armáda má čtyři zbraně: Javelin, Stinger, rasputicu a TikTok,“ shrnul na twitteru s odkazem na obranná zařízení Javelin a Stinger a na sociální síť hojně využívanou k informování o válce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!