Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Unikátní mapy ruských úderů. Nejčastěji jdou z Krymu, mají oblíbené trasy i cíl

Ruský dron Šáhid-136 při útoku na Ukrajinu (3. listopadu 2022) foto: Profimedia.cz

Většina ruských útoků drony a raketami na Ukrajinu je vedena z okupovaného Krymu. Ukazuje to mapa vypracovaná ukrajinskými novináři. Data odhalují, že Rusové mají zvláště oblíbené terče, jedním z nich je letiště s ukrajinskými taktickými letadly. Invazní síly také využívají taktiku kombinovaných úderů, kdy se snaží útočit zároveň drony i raketami.
  13:31aktualizováno  13:44

Mapa tras dronových útoků za dobu od 6. září do 3. listopadu ukazuje, že íránské bezpilotní stroje Šáhid používané Ruskem létají především z okupovaného Krymu. Část z nich startuje i z Ruskem okupované Chersonské oblasti. Některé bezpilotní letouny vysílají Rusové i ze své části Azovského moře, z blízkosti města Jejsk.

„Proč většina útoků šáhidů přichází z Krymu spíše než z Ruska, je v současnosti nejasné,“ uvádí ukrajinský investigativní projekt Texty. „Při pohledu na mapu se nabízí jeden závěr: Ukrajina se nemůže cítit bezpečně, dokud neovládne Krym.“

Novináři podotýkají, že trasa některých dronů kopíruje nechvalně proslulou „Černou stezku“ využívanou tatarskou hordou pro nájezdy na ukrajinské území. Touto cestou putovali následně i ukrajinští otroci.

Mapa přibližných ruských úderů z října a listopadu 2023 ukazuje, že invazní síly útočily především na vojenské letiště v Starokosťantynivu v Chmelnycké oblasti. Dalším jejich oblíbeným terčem je město Chmelnyckyj.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat podotkl, že Rusové se zajímají o Starokosťantyniv, protože tam sídlí ukrajinská taktická letadla. „Máme desítky operačních letišť, ale z nějakého důvodu má nepřítel největší zájem o toto,“ uvedl.

Portál Kyiv Post uvedl, že Rusko začalo citelněji a častěji cílit na letiště poté, co Ukrajinci obdrželi britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow. Rakety jsou schopné doletět až na ruské území a Ukrajinci je účinně využívají k ničení ruského vojenského materiálu na Krymu; naposledy takto zasáhli válečnou loď Novočerkassk v přístavu Feodosija.

Rusové podle Ihnata používají kombinované útoky. K úderům bezpilotními letouny přidávají i rakety. To potvrzují i data shromážděná novináři z projektu Texty. Zaznamenali dva případy, kdy drony a rakety dopadly na cíl takřka současně. V dalších dvou případech se útok odehrál v určitém intervalu.

Mapy ukazují, že drony a rakety přilétaly na letiště v Starokosťantynivu a město Chmelnyckyj podél dálnice E50 a též vedle míst, kde se kříží oblasti. Ihnat uvedl, že šáhidy létají podél řek, silnic a právě hranic regionů.

Chmelnyckij a Starokosťantyniv, silnice E50 dole oranžově

Chmelnyckij a Starokosťantyniv, silnice E50 dole oranžově

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Zatímco nad řekou se lze pohybovat nízko a neviditelně pro radary, nad silnicí se zvuk zbraní ztratí v hluku působeném auty. Hraniční body mají na starosti různé jednotky a Rusové zřejmě využívají jejich nejasné kompetence, aby proklouzli.

Údaje projektu Texty pocházejí z počátku podzimu, Rusové ovšem pokračovali v útocích z Krymu na Ukrajinu i později. Britská vojenská rozvědka 13. prosince uvedla, že šáhidy vysílají z nové odpalovací rampy v blízkosti Balaklavy na jihozápadě okupovaného poloostrova. Podle Britů tak reagují na úspěchy Ukrajinců při sestřelování jejich bezpilotních letounů a raket, zároveň tímto rozprostřením chtějí ochránit i své vlastní síly.

Baklava je pátým potvrzeným místem, odkud Rusové své drony vysílají. Kromě toho využívají i krymský mys Chauda a ruská města Jejsk, Primorsko-Achtarsk a Kursk.

Podle Ihnata se Rusům navzdory velkému množství útoků nedaří dosáhnout výrazných cílů a ukrajinská obrana je schopná jejich početné vzdušné útoky vykrýt. Pochvaluje si v této souvislosti ukrajinské mobilní brigády, které jezdí v džípech s kulomety, a německé protiletadlové tanky Gepard.

List The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na americké činitele napsal, že Rusko pro svou válečnou kampaň na Ukrajině plánuje od Íránu nakoupit balistické střely krátkého doletu. Dodávky by Rusko v případě, že nákup dokončí, mohlo obdržet už letos na jaře.

Rusko, na které kvůli jeho invazi na Ukrajinu uvalily západní země přísné sankce, už podle Spojených států obdrželo dodávky zbraňových systémů a několika desítek balistických střel ze Severní Koreje. Podle vojenských analytiků by severokorejské i íránské zbraně mohly Rusku poskytnout potřebnou posilu v době, kdy Moskva stupňuje své útoky na ukrajinská města a infrastrukturu a snaží se překonat ukrajinskou protivzdušnou obranu.

Autor: