Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sutiny místo domů či pozice ruských vojáků. Zkázu Mariupolu ukazují nové satelitní snímky

Nové satelitní snímky ukazují zkázu v Mariupolu. (29. března 2022) foto: AP

Zkázu ukrajinského Mariupolu ukazují nejnovější satelitní snímky americké soukromé společnosti Maxar Technologies. Je na nich i zdevastované divadlo, zničené obytné domy či pozice ruských vojáků. Komunikace s lidmi z obklíčeného města v podstatě neexistuje, satelitní snímky jsou tak první vizuální aktualizací za poslední dny. Nové video pak odhaluje, v jakém stavu je obec Irpiň na okraji Kyjeva.
  11:49aktualizováno  18:31

Záběry potvrzují, že přístav na březích Azovského moře čelí ustavičnému ostřelování. Oblast východně od vybombardovaného divadla, kde podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 300 lidí, je v troskách. 

Podle záběrů má téměř každý dům významně poškozenou nebo kompletně zničenou střechu. Na východě Mariupolu stihla podobná zkáza celou obytnou čtvrť. V okolí velkých sídlištních budov, kde dříve stávaly menší domky, jsou podle snímků jen sutiny.

Nové satelitní snímky ukazují zkázu v Mariupolu. (29. března 2022)

Maxar Technologies zachytil i přeživší ve městě, kde podle úterního odhadu monitorovací mise Úřadu vysoké komisařky pro lidská práva OSN na Ukrajině zemřely za poslední čtyři týdny tisíce civilistů. Před místním supermarketem se stovky lidí shromáždily ve frontě.

Starosta Mariupolu v pondělí uvedl, že ve městě zůstává kolem 160 tisíc z asi 400 tisíc obyvatel, kteří zde žili před začátkem války.

Satelity zachytily také pozice ruských vojáků na severovýchodě města. Vojenská vozidla jsou zaparkovaná přímo na zahrádkách ukrajinských domů, nedaleko kterých je v poli usazené ruské dělostřelectvo.

Zkáza Mariupolu

O bombardování mariupolského divadla, u něhož byl v ruštině vyveden velký nápis „děti“, v polovině března informovala ukrajinská správa. Rusko popřelo, že by za útokem stály jeho jednotky. Stejně tak tvrdí, že na Ukrajině vůbec nemíří na civilní cíle. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského však ruské letectvo bombardovalo divadlo úmyslně.

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko situaci v okamžiku náletu telefonicky popsal Rádiu Ukrajina (Media Bohemia), které minulý týden začalo vysílat v ukrajinštině z Česka. 

Telegram

„Útok na divadlo začal ve čtyři odpoledne. Bylo to ve chvíli, kdy lidé, kteří se tam ukrývali, dostávali teplou polévku. Ti, co už jídlo dostali, odcházeli ven, ostatní čekali ve frontě... a v tu chvíli přiletělo letadlo a shodilo na divadlo bomby. Přímo do míst, kde byly ženy a děti. Asi tři stovky lidí tam byly. A všichni zůstali pod troskami...,“ vylíčil Bojčenko.

Starosta Rádiu Ukrajina kromě jiného také potvrdil informace o tom, že ruské jednotky násilně vyvážejí obyvatele Mariupolu do Ruska.

„K dnešku bylo přesunuto kolem dvaceti tisíc lidí do takzvané Doněcké lidové republiky nebo do Ruska. Tisícovka z nich jsou děti. Řada jich byla odtržena od rodičů a protiprávně odvlečena za hranice. Je těžké si představit, z jakých pohnutek Rusové páchají takové zločiny. Prostě násilně deportují Ukrajince do Ruska. Představte si to, ozbrojenci v noci vtrhnou do vašeho domu, vyvlečou vás tak, jak jste, vženou do autobusů a ráno následujícího dne zjistíte, že jste v Novoazovsku nebo v Taganrogu nebo ještě dál na východě v Rusku...,“ řekl Bojčenko.

Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku vyhlásili ve východoukrajinské oblasti Donbasu proruští separatisté. Moskva letos v únoru uznala nezávislost těchto samozvaných útvarů, přičemž ruský prezident Vladimir Putin příslušný dekret podepsal 21. února, tedy tři dny před zahájením invaze na Ukrajinu.

Mariupol:

První pohled na znovu dobytou Irpiň

Na veřejnost už se dostaly také první záběry z obce Irpiň na předměstí Kyjeva poté, co ji pod svou kontrolu znovu získaly ukrajinské jednotky. Město patří k těm, která v okolí metropole utrpěla největší škody. Už na začátku války tam Ukrajinci preventivně zničili most. 

Přes jeho trosky pak lidé prchali pryč, mnohým se to však nepodařilo. Ruští vojáci útočili na armádu i civilisty a v okolí Irpině se stále bojuje. Přímo ve městě však panuje apokalyptické ticho.

„Opuštění psi běhají ulicemi. Existuje jen jedno vysvětlení, proč ještě neumřeli hladem. A to se vám nebude líbit. Tady je rozbité auto, na zadním sedadle byl zastřelen mladý muž. Stařec s vozíkem leží na chodníku,“ líčí nezisková organizace Ukrainian Witness, která ve městě natáčela.

Těla zabitých stále leží tam, kde dotyční zemřeli. Kromě trosek zničených domů už ve městě nic nezbylo. „Ostřelování, štěkající psi, vrzání branek, zpěv ptáků. Jinak ticho. Ticho, které s sebou přináší smrt. Do Irpině přišel ‚ruský mír‘,“ dodává CNN.

Starosta Irpině Oleksandr Markušyn uvedl, že ve městě zemřelo odhadem 200 až 300 civilistů, než ho opět dobyly ukrajinské síly. Při obraně města zahynulo asi padesát ukrajinských vojáků. Některá těla jsou stále uvězněná pod sutinami, dodal starosta.

Autoři: ,