Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Unikátní aplikace ulehčí uprchlíkům život v Česku. Pomůže najít školky pro děti i ukrajinsky mluvící lékaře

Takhle unikátní aplikace vypadá. foto: Reprofoto

Do Česka od začátku ruské invaze na Ukrajinu dorazilo přes čtvrt milionu uprchlíků a na 180 tisíc již dostalo vízum. S orientací a integrací v zemi jim má pomoci nová aplikace Umapa, ve které naleznou informace o tom, kde hledat úřady a lékaře, právní a psychologickou pomoc nebo školky přijímající ukrajinsky mluvící děti.
  17:10

Mapa vznikla (zde odkaz) za necelý týden v rámci komunity Česko.Digital a startupu Mapotic. První verze funguje pro území Česka a ve třech jazycích – češtině, angličtině a ukrajinštině.

Hrozí riziko nemocí, které se v Česku již nevyskytují. Zvládne příliv uprchlíků zdravotnický systém?

Každý den se podle vývojářů počet míst a služeb, které lze na Umapě nalézt, zvyšuje. Dobrovolníci také postupně začínají přidávat místa v okolních zemích, kam Ukrajinci před válkou prchají nejvíce. Podle vývojářů se pracuje i na dalších rozšířeních.

„Na utváření a rozšiřování komunitní mapy se může podílet kdokoliv. Pomocí webové verze jsou to instituce, organizace, služby a další místa, která zde sdílí svoje otevírací doby, užitečné informace nebo odkazy. A pomocí mobilní aplikace i její uživatelé. Ti sami navrhují další lokace, komentují jejich stav a přidávají popisky, ve kterých mohou sdílet svoje zkušenosti s dalšími lidmi, kteří potřebují pomoc,“ uvedli vývojáři. Mapa je podle nich unikátní tím, že se na Česko dívá očima uprchlíků.

„Máme velkou radost ze solidarity ve společnosti a s humanitární pomoci, která už běží na mnoha místech. Zároveň vnímáme, že je už nejvyšší čas také přispět k řešení situace systematicky, proto je vznik takové mapy zásadní pro dlouhodobou pomoc uprchlíkům a jejich začleňování do české společnosti,“ uvádí Eva Pavlíková z Česko.Digital. Vývojáři chtějí do budoucna rozšířit záběr projektu na celou Evropu.

Autor: