Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Výbuchy na Krymu zničily převážené střely, signál Rusům, že mají odjet, řekl Kyjev

Dron po explozích na Krymu. (20. března 2023) foto: Profimedia.cz

Pondělní exploze na Krymu jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Výbuchy otřásly večer městem Džankoj, důvodem byly podle šéfa správy města Igora Ivina útoky bezpilotních letounů. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR uvedla, že exploze zničila ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr.
  6:52aktualizováno  12:06

O explozích na Krymu informovaly ruská i ukrajinská strana. Šéf správy města Igor Ivin uvedl, že místo se stalo terčem útoku bezpilotních letounů, které poškodily obytný dům a obchod. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR napsala, že exploze zničila ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr, které byly převáženy po železnici. Oficiálně se Ukrajina k útoku nepřihlásila.

Humenjuková poukázala na to, že Džankoj je železničním uzlem. „Už na začátku plnohodnotné invaze se hovořilo o tom, že útoky na logistiku budou mít zásadní vliv na změnu vnímání nepřítele toho, co dělá na Krymu. Nyní byl jasně nastaven kurz pro pochopení, že železnici je potřeba už nyní použít k odjezdu,“ citovala ji agentura Unian.

Mluvčí dodala, že ruská strana na rozdíl od ukrajinské neinformovala o zničení střel Kalibr, protože podobná informace neodpovídá představě, kterou o sobě Rusko vytváří. Podotkla, že výbuchy na Krymu Rusové svádějí na fungování protivzdušné obrany a snaží se tamní obyvatele ujistit, že vše jde podle plánu.

Severokrymský Džankoj protíná velký železniční uzel a leží v něm několik vojenských zařízení. Město se nachází nedaleko Ruskem okupované ukrajinské Chersonské oblasti a vedou skrze něj zásobovací trasy pro ruské jednotky.

Poradce šéfa okupační krymské správy Oleg Krjučkov označil tvrzení ukrajinské vojenské rozvědky o zničení řízených střel Kalibr za fantazírování. Ruský vyšetřovací výbor, který plní funkci kriminální ústředny, sdělil, že drony útočily pouze na civilní cíle.

Krym Rusko anektovalo v roce 2014. Poloostrov o víkendu podle ruských agentur navštívil ruský prezident Vladimir Putin.

18. března 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!