Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slzy kvůli bombám NATO? Dívka namalovaná na domě v Mariupolu pláče kvůli mléku

italský umělec Ciro Cerullo známý pod přezdívkou Jorit v Rusy okupovaném Mariupolu namaloval nástěnou malbu zobrazující dívku bombardovanou raketami NATO. Zkopíroval fotku australské dívky, její matka zuří. foto: Koláž iDNES.cz

Plačící malá dívka, na kterou dopadají bomby NATO, má v Mariupolu symbolizovat utrpení ruských obyvatel Ukrajiny. Jenže italský umělec, který ji namaloval, bez dovolení zkopíroval fotku dcery australské fotografky. Dívka navíc brečela kvůli tomu, že nemohla najít mléko. Fotografka nyní plánuje právní kroky, zatímco umělec vinu odmítá a tvrdí, že předlohou byla dívka z Donbasu.
  17:51

Tvář uplakané copaté dívky zdobí červené pruhy připomínající krvavé slzy. Za jejím pravým ramenem je raketa NATO. Účel malby? Ukázat utrpení, které Západ ve spolupráci s Kyjevem způsobuje ruskojazyčným obyvatelům na Ukrajině, tvrdí italský umělec Ciro Cerullo známý pod přezdívkou Jorit.

„Rozhodl jsem se namalovat malou dívku z Donbasu, která zůstává naživu a která žila první roky války v Mariupolu. Doufám, že tato malá dívka si bude brzy schopná prohlédnout svůj portrét,“ řekl italské stanici GiornaleRadio umělec Jorit.

Stanice však přebírá moskevskou propagandu, a podle té Ukrajinci od roku 2014 válčí proti ruskojazyčnému obyvatelstvu na východě Ukrajiny a šikanují jej. Stejně jako Moskva, také umělec považuje Ukrajinu za „loutku“ pro „imperialismus USA“.

„Chtěl jsem svou nástěnnou malbu říci o druhé straně mince, o zapomenuté malé dívce. Chci dosáhnout míru. Chci k tomu svým příběhem přispět,“ ospravedlňuje se umělec, podle něhož Západ pokrytecky roky ignoroval konflikt na východě země.

„Západ se nestaral o to, že na děti během celé té doby padaly bomby, ale když přišel čas zaútočit na Rusko prostřednictvím médií a nyní i vojensky, tak se rychle mobilizoval pod výmluvou obrany humanismu a svobody,“ řekl ruským propagandistickým médiím.

Slzy kvůli mléku, ne bombám

Jorit má pravdu, že dívčin předobraz je reálný. Není ale vůbec z Donbasu, nýbrž z Austrálie. A nebrečela kvůli bombám NATO, ale kvůli tomu, že nemůže v lednici najít mléko. Prozradilo to její matka, a zároveň oceňovaná fotografka Helen Whittleová, které dívenka stála modelem.

„Bylo pro mě velmi bolestivé a nepříjemné vidět, jak mé dílo kopírují a používají tímto způsobem,“ uvedla k malbě fotografka. „Jsem smutná a naštvaná, že umělec cítil potřebu napodobit práci někoho jiného bez toho, aniž by požádal o svolení. Rozesmutnilo mě, jakým způsobem můj obraz, portrét mé dcery, použil.“

Na fotografii se však vztahuje autorské právo. „Neposkytla jsem žádné povolení k její reprodukci. Obrátila jsem se na své právníky o radu, co dělat,“ dodala Whittleová. „Moje myšlenky a názory se žádným způsobem neshodují s těmi umělcovými,“ zdůraznila.

Jorit odmítl obvinění z plagiátorství, přičemž tvrdí, že média poslouchají příkazy „shora“, když jej z toho podezírají. Ospravedlňuje se, že předlohou k malbě byla dívka z Donbasu jménem Nasťa. Přiznal nicméně, že zkopíroval vlasy a oblečení z jiné fotografie.

Portál The Insider připomíná, že Rusové v Mariupolu nechali přemalovat nástěnnou malbu zobrazující šestiletou Milanu, jejíž matku zabili v roce 2015 separatisté z Doněcké lidové republiky. Dívky se ujala babička, která s ní odešla do Kyjeva.

Ruské bombardování přístavní město těžce poničilo. Podle ukrajinských představitelů je poškozených 90 procent Mariupolu. Ruské údery si podle oficiálních odhadů vyžádaly životy 21 tisíc lidí, samotní obyvatelé ale hovoří až o 120 tisících. Italský umělec, který se pyšní svým pacifismem, ruské ostřelování vůbec nezmiňuje.

Autor: